tick-1160343_1280

Klíšťová encefalitida nebo také klíšťový zánět mozku. Jedná se o infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. Klíšťová encefalitida se přenáší klíšťaty popřípadě komáry. Onemocnění se může také vyjímečně přenést požitím nedostatečně upraveného kravského, kozího nebo ovčího mléka. Virus zlikvidujeme zahřátím mléka zhruba na 80 stupňů. Nemoc probíhá hůř u dospělých pacientů než u dětských. Nemoc se může projevovat různě. Nemusí také vůbec propuknout, může si s tímto onemocněním poradit náš imunitní systém. Výskyt klíšťat se dá zjistit na internetu nebo na hygienických stanicích, kde mají k dispozici mapy, které zobrazují výskyt. Klíšťata se vyskytují v přírodě hlavně v letním období (duben až říjen).

Příznaky klíšťové encefalitidy mají povětšinou dvoufázový průběh. Existují samozřejmě i vyjímky. Pacienti se mohou uzdravit již v první fázi, ovšem u některých může nemoc první fázi přeskočit a rovnou začít druhou, závažnější fází. První fázi může člověk zaměnit s běžným chřipkovým onemocněním. Probíhají bolesti hlavy, svalů, kloubů, bolesti v krku. Občas se mužou objevit nevolnosti nebo únava, popřípadě zvýšená teplota. Druhá fáze je závažnější a přechod z první fáze do druhé fáze bývá rychlý. U druhé fáze se projevují příznaky poškození nervové soustavy. Bolesti hlavy jsou velmi silné, připojuje se třas, zvracení, křeče, strnutí šíje, poruchy vidění. Poruchami vidění se myslí rozmazané vidění nebo dvojité vidění. Druhou fázi také provází velmi vysoká teplota, ztráta vědomí nebo také dočasné ochrnutí.

Prevence

Prevence je velmi důležitá a je možné ji kombinovat. Základem je očkování, které je relativně účinné. Jako prevence se také rozumí vhodný oděv do lesa a repelent. Před návštěvou přírody je dobré mít dlouhé kalhoty, vysoké boty, čepice, dlouhé rukávy. Dobré je také se nastříkat repelentem proti klíšťatům a komárům. Po návratu z přírody je nutné prohlédnout celé tělo a zkontrolovat, zda někde není přisáté klíště.

Léčba

Léčí se klidem na lůžku, podáváním vitamínů. Pacientovi se podávají také léky tlumící zánět, horečky a zvracení. Důležité je taky omezit pohybovou aktivitu, žádné sporty a podobně. Doba léčení je individuální u každého pacienta, každý potřebuje různě dlouhou dobu na uzdravení. Antibiotika zde nezabírají.