Deedster / Pixabay

Sumci jsou jedním z nejvíce fascinujících druhů ryb, se kterými se mohou rybáři potkat při svých výpravách za rybami. Jsou známí svou velikostí, silou, chytrostí a bojovným duchem, což z nich dělá výzvu pro každého vášnivého rybáře. Pokud se rozhodnete vyrazit na lov sumců, je důležité mít správné rybářské potřeby, které vám pomohou zvýšit vaše šance na úspěch. Zde je seznam nezbytných vybavení, které byste měli mít při lovu sumců.

Rybářský prut 

Pro lov sumců je ideální mít robustní a pevný prut. Sumci jsou velké ryby a mohou vyvinout obrovskou sílu, takže je třeba mít prut, který dokáže snést velkou zátěž. Doporučuje se prut speciálně vyrobený pro lov sumců a pro danou techniku lovu.

Naviják

Pro lov sumců je třeba odolný naviják s dostatečnou brzdnou silou a kapacitou. Sumci se často loví i daleko od břehu na místech s obtížným přístupem a tak je při lovu ze břehu velká kapacita navijáku opravdu zapotřebí.

Pevná šňůra

Pokud jde o šňůru, je ideální sáhnout po osvědčených značkách, které jsou již na trhu delší dobu a mají kladné recenze. Předejdete tak případným komplikacím, případně i ztrátě vysněného úlovku. Pro různé rybolovné techniky se používají různé pletené šňůry. Pro přívlač i lov s vábničkou se používají šňůry slabších průměrů, naopak při lovu na živé nástrahy ze břehu nebo z lodě na stojatých revírech i řekách použijte šňůru silnější s nosností alespoň 70kg.

Háčky a nástrahy na sumce: Sumci jsou velké a silné ryby, je zapotřebí použít přiměřeně velké a hlavně pevné háčky. Co se týče nástrah, sumci mají rádi živé ryby, rousnice, pijavice, různé vodní živočichy, nepohrdnou ani kačenou, myší nebo žábou. Umělé nástrahy, které se na sumce vyrábí věrohodně napodobují právě jejich oblíbenou kořist. Zkuste použít nástrahy jako například gumové rybky, plandavky nebo woblery,chobotnice a nejrůznější napodobeniny vodních tvorů.

Kvalitní set na sumce

Set na sumce je speciální souprava, která obsahuje odolný prut, odpovídající naviják a šňůru, které jsou navrženy speciálně pro lov sumců. Tyto sady jsou obvykle dostatečně silné a odolné, aby vydržely boj s velkými sumci. Investice do kvalitního setu na sumce vám může ušetřit čas i peníze, protože jsou navrženy tak, aby odpovídaly potřebám tohoto druhu ryb. Doporučujeme vám zakoupení opravdu kvalitního setu, navrženého specializovaným prodejcem, který má s lovem sumců zkušenosti.

Vybavení pro lov sumců

Správný sumcař je připravený na jakoukoliv situaci. Je zapotřebí dobře uchovat nástražní ryby, pokud na ně loví. Ve výbavě nesmí chybět kleště, rukavice pro vylovení sumce, podložka pod sumce, stojany a držáky prutů, nejrůznější splávky či umělé nástrahy. Je dobré mít připravené návazce na sumce pro různé situace a techniky lovu což vám u vody šetří spoustu času. Sumci se často loví v bouřkovém počasí. Buďte vybaveni nepromokavým oblečením, dobrým světlem a ideálně nepromokavými taškami pro uschování třeba suchého náhradního oblečení a svačiny.

Pamatujte, že lov sumců vyžaduje vyšší úroveň vybavení a přípravy, než běžné rybářské výpravy. Mít správné rybářské potřeby pro lov sumců vám pomůže zvýšit vaše šance na úspěch a zároveň zajistí bezpečnost jak vám, tak i rybám. Nezapomeňte také dodržovat místní předpisy a nařízení týkající se rybolovu, abyste mohli v klidu a s radostí prožívat své dobrodružství na vodě.