Pořídit si kvalitní kancelářskou židli ještě nezajistí, že se člověk vyhne zdravotním problémům. A také to neznamená, že by měl v židli sedět celý den bez patřičného protažení a rozcvičky. Jestliže jste si pořídili kvalitní židli k počítači, pak gratulujeme. Nyní už jen zbývá naučit se ji používat a praktikovat pravidelná cvičení.

Jak správně sedět v kancelářské židli 

Všechny rady ohledně sezení v kancelářské židli směřují k zajištění vzpřímeného sezení a optimálnímu prohnutí spodní (bederní) páteře. Tohoto lze docílit lehkým náklonem pánve dopředu, zvednutým hrudníkem, břišním dýcháním a umístěním kolen mírně od sebe. Mimo to se doporučuje měnit polohy při sezení (nezůstávat dlouhodobě v jedné strnulé poloze) a průběžně se protahovat.

K tomuto účelu existují i různé pomůcky do kanceláře, jako jsou balanční podložky na sedací plochu židle, gymnastické míče, gumové pružiny na protahování svalů o přestávce. Nejdůležitějším ergonomickým požadavkem zůstávají však stále kvalitní židle. Výška sedáku by měla být nastavená tak, aby se chodila dotýkala podložky a kolenní kloub svíral úhel 90 až 110 stupňů. Úhel mezi opěradlem a sedákem židle by neměl být menší jak 90 stupňů.

Lokty na stole nebo podroučkách

Lokty by měl mít pracující na stole nebo podroučkách. Lokty, které visí ze stolu mohou časem způsobovat vážné zdravotní problémy, jako jsou tenisové či golfové lokty, písařská křeč a jiné, včetně bolesti v krční páteři, migrény a dokonce i mlhavé vidění. Vše souvisí se vším, proto sezení na židli v žádném případě nepodceňujte.

Co vše by měla mít moderní kvalitní židle 

Moderní židle disponují různou mechanikou, která umožňuje nastavit si židli přesně dle svých požadavků. Chybět by neměla bederní opěrka, podroučky, které působí proti napětí loktů, ramen a krku. Neméně důležitá je i opěrka hlavy, která pomůže s uvolněním krčních svalů. Styl sezení a vlastnosti židle k počítači ovlivňují nejen zdraví, ale i pracovní výkon. Nesprávné sezení vede k bolestem páteře, krčního svalstva i bolestem hlavy. S čímž souvisí i únava.

Doplňky a pomůcky

Výtečnou pomůckou jsou i podložky pod nohy, které jsou navrženy tak, aby sedící mohl zaujmout optimální pozici. Navíc pomáhají ulevit bederní páteři. Používáním podložek pod chodidla můžete předejít řadě zdravotních problémů. Podložky mohou mít nastavitelný úhel, výšku a gelová stupátka. Mnohdy není zapotřebí kupovat novou židli, máte-li tu svou rádi a ještě není tak stará. Prozkoumejte doplňky k židlím, pokud je ta vaše pouze v základní verzi a dbejte na své zdraví.