facebook-76536_1280

Jak se dostat přes mobil na Facebook, jako na mobilní chat a další tipy pro facebookování pomocí telefonu.

Klasický vzhled Facebooku pro prohlížeč v počítači známe všichni, ona pověstná modrá lišta nahoře, aplikace, zeď .. Tady není co řešit, stačí napsat facebook.com a jste tam. Jak ale na to, abyste i ve chvílích s mobilním internetem nebyly ochuzeni o nejnovější hlášky a fotky na stěně? V tomto článků se podíváme na všechny možnosti, jak to jde a uděláme v tom jednou pro vždy jasno.

Přístup přes prohlížeč

Tento postup je nejvíce podobný používání facebooku na počítači. Stačí stisknout nebo dát prst na ikonku internetu, napsat facebook.com a měli byste být přesměrování na speciální verzi facebookové stránek pro mobily.

Zatímco web pro počítače je jen jeden, u jeho verze pro mobily je situace trošku složitější: ty verze jsou totiž dvě – jedna pro telefony smenším displejem a druhá pro mobily s dotykovými obrazovkami.

Pokud máte mobil klasické konstrukce, bude se na vašem telefonu lépe zobrazovat verze první, kterou naleznete na adrese m.facebook.com, v případě že máte dotykový mobil, lépe se zobrazuje verze druhá, a to sice touch.facebook.com.

Většina prohlížečů v telefonech zvládá vykreslit i verzi určenou stolním počítačem a notebookem, na malém displeji to však nevypadá nějak zvlášť úžasně a pokud vás prohlížeč nepřesměrovala automaticky na mobilní verzi facebooku, zkuste zadat buď m.facebook.com nebo touch.facebook.com ručně.

Aplikace

V řadě mobilů je už dnes předinstalovaná, případně se dá celkem snadno doinstalovat i speciální aplikace. Její výhoda oproti přístupu přes web je v tom, že si většinou umí třeba pamatovat, kde jste naposledy skončili s čtením zdi, umí různé odlišit od sebe obrázky a stěnu (například facebookové aplikace pro iPhone a Android takto umožňují efektně rolovat obrázky a videi). Rozhraní programu bývá navíc přizpůsobené na míru vašeho telefonu (takže to prostě vypadá většinou o něco více pěkně, jako mobilní web).

Další výhodou je pak samozřejmě to, že máte pak na ploše nebo v menu přímo ikonku s modrým F, přes kterou se dostanete na Facebook pohodlnější, než přes prohlížeč a následné zadávání adresy na internetu. Některé mobily navíc při použití těchto aplikací umí přímo propojit kalendář v mobilu s kalendářem akcí na Facebooku, což je docela pohodlná vymoženost, pokud jste aktivní člověk a účastníte se mnoho akcí.

Pro Nokie najdete tuto aplikaci na OVI, pro telefony s Androidem na Marketu, verze pro iPhone se vyskytuje v Appstore (pokud nevíte jak ji nainstalovat do vašeho přístroje, mrkněte na článek o instalaci aplikací do mobilu kde se tomu věnujeme podrobněji).

Widgety

Znáte to .. Stále chodit na Facebook, vždy to tam vyťukat v tom mobilu, ve chvíli kdy chcete mít totálně ve středu dění .. Dobré, ale nešlo by to ještě dál? Co třeba si přidat výpisky ze stěny přímo na plochu! Ano, to je ideální pro chvíle, kdy chcete v okamžiku, kdy vezmete mobil do ruky, být ihned informováni o aktuálním facebookové dění. Toto je dnes již běžná součást mobilů od HTC nebo zařízení s Windows Phone. Pokud si pro Andoroid nainstalujete aplikaci Facebook, mezi dostupnými widgety přibude i facebookové, který si můžete jednoduše přidat na libovolnou plochu. Podobné řešení mají i novější Nokie, kde se dá jeden z rámečků na hlavní straně obsadit i aktualizacemi profilů. Smůlu však mají uživatelů iPhonů, ty žádné widgety nemají a musí si tedy vystačit s přístupem přes web nebo aplikaci.

Jak na chat

Problémem mobilních stránek i aplikací o kterých jsme psali výše je absence jedné zásadní funkce: neví se dostat na chat. Co s tím? Poradíme vám dva fígly, kterým se to dá vyřešit.

Metoda první (jednodušší):

  1. Vytvořte si účet s jménem a heslem na meebo.com a propojte si ho s Facebookem.
  2. Stáhněte si vašeho telefonu aplikaci pro meebo a přihlaste se .. a co se vám objeví v seznamu kontaktů? Ano, vaši přátelé z facebooku, kteří jsou právě online.

Druhá možnost, kterou můžete využít v případě, že pro váš telefon nebo operační systém není mobilní meebo k dispozici, je pak stáhnout si jakýkoliv program, který si poradí s protokolem jabber a pak nastavit servery tak, jak píšeme v podrobnějším článku o facebook chatu .