smartphone-431230_1280-1

Postupy a návody, jak se dá přenést adresář ze starého telefonu do nového telefonu a naopak. Tipy, jak si zálohovat a opět využít čísla lidí, které potřebujete.

Koupíte si nový telefon, zapnete ho a nadšeně se chcete pustit do užívání .. Když v tom – co to! V telefonním seznamu jsou jen hasiči, záchranka a číslo na infolinku operátora! Co teď? Popsat si na papírek čísla ze starého mobilu a pak je tam naťukat? Naštěstí existují podstatně rychlejší a elegantnější řešení problému, který asi setkal při koupi nového telefonu každého.

TIP: skvělou volbou je mobilní telefon iPhone, nejlevější iPhone můžete koupit na Bugo.cz

Kde jsou čísla uložená

Čísla na SIM

První věcí, která nás bude při přesunu kontaktů zajímat, je to, kam jsme si na starém telefonu všechny ty čísla vlastně uložili. Pokud váš minulý telefon byl opravdu už starší, případně jednodušší, s nejvyšší pravděpodobností jsou jména uložená na SIM kartě – v tom případě není třeba nic dalšího ve starém telefonu řešit.

Avšak už i telefony, které jsou stařičké a vypadají jako trochu elegantněji cihly, i takové zvládli a zvládají ukládat čísla do paměti. V tom případě záleží, jak moc je tam máte – pokud je to méně než 250 kontaktů, je nejlepší řešení podívat v menu adresáře ve starém telefonu a najít volbu pojmenovanou Kopírovat čísla na SIM (tahle položka se samozřejmě může jmenovat i trošku jinak, však jde prostě o to, aby se z telefonu přenesla čísla na SIM kartu).

Synchronizace s Outlookem

Pokud máte kontaktů více, nebo pokud máte u čísel více položek, jako je email, druhé číslo, fax, pak je nejlepší synchronizovat telefon pomocí kabelu nebo bluetooth (případně infračerveného portu) s počítačem, nejlépe s Outlookem. K tomuto propojení se dá úspěšně použít program dodávaný s výrobcem – Nokia například ke starším telefonům dodávala PC Suite, nyní nahrazeny OVI Suite.

Přenášíme a kopírujeme

Ze SIM zpět do telefonu

V ideálním případě stačí dát SIM do nového telefonu a čísla vidíte. Pokud víte jistě, že čísla na Simca máte a stále nikde vidět nejsou, se zkuste v adresář podívat na to, jak je nastaveno, co se má zobrazovat. Dost často jsou totiž čísla na SIM skrytá a zobrazují se jen kontakty uložené ve vnitřní paměti telefonu. To se dá vyřešit jednoduše: stačí v menu adresáře se podívat, jestli tam někde není něco jako Zobrazovat čísla ze SIM karty a zaškrtnout ji. Každopádně lepší je si pak čísla zkopírovat do paměti telefonu – získáte tím více možností, například možnost přiřadit k volajícímu obrázek, zda mít u každého více čísel, email, adresu atd. Pak tedy zase po zkopírování můžete zobrazování čísel ze simka schovat a už tento problém nemusíte řešit.

Z Outlooku do nového telefonu a zpět

Drtivá většina nových telefonů si opět s Outlookem zcela bez problémů poradí a pokud máte kontakty uložené v něm, není nic pohodlnějšího a rychlejšího, než nainstalovat synchronizační program, případně přidat nový mobil do profilů synchronizace a přenést všechna data, co potřebujete. Telefony s Androidem jdou ještě dál – pokud máte nastavenou synchronizaci Outlooku s Gmailem nebo Google Apps, stačí dokonce jen zadat uvnitř telefonu vaše přihlašovací údaje na email a telefon si vše protáhne sám přes internet. Některé smartphony pak dokonce umí synchronizovat vnitřní adresář i se seznamem lidí na Facebooku, takže jdou v tomto propojení ještě dál.

Bohužel, nemáme tu místo na přesný popis, kde v menu na co ťuknout u kterého mobilu, tak jsme se snažili alespoň obecně shrnout zásady, jak postupovat. Pokud vás zajímá, jak to vyřešit právě s přístrojem, zkuste se podívat do manuálu starého a nového mobilu, případně položit otázku dole v komentářích.