Co byste měli vědět při nákupu gramofonu
Gramofony na vinylové desky si stále získávají zpět svou dřívější popularitu. Již od 90. let minulého století, kdy došlo k poklesu zájmu o gramofony na úkor CD a DVD přehrávačů, si gramofony dobývají zpět svou dřívější slávu. To, co bylo dříve vnímáno jako historická technologie odsouzená k zapomnění, s námi je pořád a získává stále větší popularitu.
Pokud jste se rozhodli začít sbírat vinylové desky, budete potřebovat zařízení, na kterém si je budete moci přehrát – gramofon. Kde s jeho výběrem začít? Možnosti jsou zdánlivě nekonečné.
Co potřebujete vědět před koupí gramofonu
Na rozdíl od digitálních formátů záznamu hudby, jako je například MP3, je gramofon mechanické zařízení. Co to znamená? Zvuk není překládán do dvojkové soustavy a poté kódován, tak jako v případě digitálního záznamu. Gramofon pracuje s přirozeným záznamem skutečného zvuku, který rozechvívá membránu mikrofonu, a toto chvění je zaznamenáno na vinylové desce jako klikatá čára. Poté co do ní umístíte jehlu, pohybující se drážka v ní vyvolá úplně stejné chvění, které je posléze elektronicky zesíleno a pomocí reproduktorů přeměněno v hudbu. To znamená, že zvukové vlny z gramofonu jsou úplně stejné jako ty, které hrál skutečný hudebník.
Gramofony existují v mnoha cenových úrovních, od těch nejlevnějších, vhodných spíše pro nenáročné posluchače, až po vysloveně dokonalé kousky, které představují zázrak moderní mechaniky a zaručují dokonalou reprodukci zvuku. Ty jsou však pochopitelně podstatně dražší.
Má gramofon nějaké nevýhody?
Pochopitelně dokonalá kvalita zvuku není zadarmo. Gramofonový záznam je velmi náchylný na poškození. V podstatě každá nečistota, která ulpí na povrchu gramofonové desky, může záznam poškodit, nemluvě o škrábancích a podobně. O gramofonové desky je proto potřeba řádně pečovat a pravidelně je čistit.