Čas od času je třeba v domácnosti něco opravit, přišroubovat, vymalovat, vytapetovat nebo například navrtat. Bez základního nářadí se zkrátka neobejdete. Určitě mějte doma sadu šroubováků, klíčů, ale i vrtačku s kvalitními vrtáky. Věřte, že se budou hodit.

Podle čeho vybrat správný vrták

Tak jako na různé povrchy stěn použijete speciální malbu, tak i vrtáky se dělí podle způsobu jejich použití. Existují rotační, případně spirálové vrtáky, které jsou opatřeny dvěma břity. Ty ubírají z vrtaného otvoru piliny, čímž se otvor zvětšuje. Jde především o vrtáky určené na vrtání do plastu, kovu nebo třeba do betonu. Vrtáky do dřeva lehce rozlišíte mezi ostatními podle středicího hrotu. Můžete se ale setkat i s vrtáky určenými na vrtání do skla. Speciální vrtáky si snadno poradí s kovy, jakými jsou třeba železo, litina, hliník a další. Protože jsou vyráběny z oceli, vydrží opravdu hodně. Kromě toho se typy vrtáků samozřejmě rozdělují podle jejich délky a šířky. Pokud chcete navrtat pouze otvor na pověšení zrcadla, určitě zvolíte menší vrták, než pokud hodláte pověsit na zeď těžší kus nábytku, třeba knihovnu.

Volit můžete z několika variant

Mimo klasické dělení vrtáků dle způsobu použití, délky a šířky existují i další alternativy výběru optimálního vrtáku. Chcete-li mít jistotu, že vrták vydrží i vrtání do skutečně tvrdých materiálů, vyberte jednoznačně vrták z řady tvrdokovových. I ty se dále dělí na ty standardní, které představují ekonomickou úsporu pro vaši peněženku, a pak ty speciální. Bývají opatřeny povrchovou úpravou kvůli zamezení předčasného opotřebení a zajištění dostatečně dlouhé životnosti. Báječnou vychytávkou jsou vrtáky s vnitřním chlazením.

Vrtání není žádná věda

Proto, aby pro vás vrtání nepředstavovalo malou noční můru, existuje triviální doporučení. Mějte po ruce kromě kvalitních vrtáků i vhodnou vrtačku. Na trhu se setkáte nejčastěji s rotačními vrtačkami, které se vyznačují vícerychlostní převodovkou. Pak jsou příklepové vrtačky. Ty, jak už název napovídá, disponují příklepovým zařízením. Vrtání se pro vás stane velkou úsporou času při práci a mnohé z vás začne dokonce bavit. S kvalitním nářadím je to totiž úplně jednoduché.