Jaký nosič na kola je nejlepší?
Střešní, na zadní dveře, nebo tažné zařízení? Řeč je o nosiči na kola, nezbytné výbavě cyklistických nadšenců, kteří jsou nuceni svá kola převážet. Jaký zvolit?
„Ale jak převezu kolo?“ Tato otázka cyklistu, který by si rád zajel i po jiných trasách než těch, které má poblíž svého bydliště, napadá poměrně často. Nebo v sedle jízdního kola plánuje strávit celou dovolenou. Samozřejmě se ve vyhrazených místech za příplatek nabízejí vlaky (s autobusy to bývá těžší). Nejeden cyklista preferuje jízdu osobním automobilem. Tomu pak nesmí chybět k tomu určený nosič kol.
Na tažné zařízení
Nosiče kol se montují buď na střechu, zadní dveře nebo na tažné zařízení. Každý má své přednosti a nedostatky. Například nosič na tažné zařízení se snadno instaluje a umožňuje i snadný přístup, ale zase je relativně těžký. K tomu s ním bývá spojený horší výhled přes zadní sklo a samotná kola jsou zároveň náchylná k zašpinění.
Na zadní dveře
Pokud nemáte tažné zařízení, můžete nosič připevnit na zadní dveře. To samozřejmě značně ztěžuje jejich otevírání. Omezen je také počet přepravovaných kol. Více než 3 většina modelů nepojme. A také mějte na paměti, že zařízení s nákladem nesmí zakrývat SPZ.
Na střechu
Největší oblibě mezi zákazníky se těší střešní nosič kol, který se připevňuje, jak jinak, na střechu vozidla, která pojme až 5 kol. Tyto nosiče jsou na e-shopu Hakr Brno (hakr.cz) rozdělené do tří řad, které se od sebe liší především četností jejich využívání.
Nízká, střední a vysoká
Zatímco pro občasnou přepravu jsou vhodné nosiče nižší řady, pro transporty víkendové lze doporučit řadu střední a pro ty častější doporučujeme některý z modelů řady nejvyšší. Pokud se rozhodnete pro střešní nosič, určitě zvolte nějaký bytelný, který odolá náporu větru při jízdě. Také je dobré vědět, že s několika koly na střeše se rovněž mění jízdní vlastnosti vozidla a zvyšuje spotřeba. Tak jaký to bude?