Začněte řešit onemocnění parodontu včas
Mezi nejčastější onemocnění parodontu patří zánět dásní, neboli gingivitida, hypertrofická gingivitida a stomatology často skloňovaná parodontóza. S paradontózou, která je nejrozšířenějším parodontálním onemocněním, se potýká zhruba 40 % dospělých pacientů mezi 40. a 60. rokem. Přičemž se zánětem dásní (gingivitidou) se setká až 75 % lidí v České republice. Pokud se tato onemocnění parodontu neléčí včas, může dojít až k vypadání zubů. Řešením je návštěva stomatologa, který si díky pokročilým, nejmodernějším metodám dokáže s onemocněním parodontu poradit.
Parodont-závěsný aparát zubu
Parodont je pro zdraví a kvalitu chrupu naprosto nezbytný. Pod pojmem parodont, nazývaný také závěsný aparát zubů, se ukrývají tkáně, které obklopují zub. Parodont se skládá z dásně, ozubnice, zubního cementu a alveolární kosti. Příčinou vzniku onemocnění parodontu je primárně plak, dalšími faktory může být přítomnost zubního kamene, anomálie v postavení zubů i vrozená imunologická onemocnění, apod.
Projevy gingivitidy
Zánět dásní, neboli gingivitida, je infekce vyvolaná bakteriemi zubního plaku, jež se tvoří na zubech a dásních. Bakterie uvolňují jedovaté látky, proti kterým se tělo brání právě zánětem. U takto poškozených dásní dochází snadněji k poranění a krvácení. Neléčená gingivitida se může stát počátečním stádiem parodontitidy. Gingivitidu provází krvácení, otékání dásní a bolestivost. Již v této fázi je namístě navštívit stomatologa.
Projevy hypertrofické gingivitidy
Neléčená gingivitida může vést ke vzniku hypertrofické gingivitidy, ta se projevuje zarudnutím dásní a bolestí při doteku. Vzhledem k bolestivosti dochází k obtížím při čištění zubů, což má za následek hromadění plaku, nepříjemný zápach z ústní dutiny a silné bolesti při konzumaci horkých, studených a ostrých jídel.
Projevy paradontózy
Paradentóza neboli parodontitida, je jedno z nejrozšířenějších chronických onemocnění, které postihuje závěsný aparát zubů. Bakterie pronikají hluboko pod dáseň a ničí vazivo a kostní tkáň. Toto onemocnění má na svědomí úbytek kosti, citlivost odhalených zubních krčků a vede k viklavosti až k samotné ztrátě zubů.
Neotálejte s léčbou
Možná vás napadá několik důvodů, proč se neobrátit na stomatologa. Důvodů, proč se na odborníka obrátit, je však mnohem více. Díky pokročilým technologiím i nejmodernějším metodám je možné dosáhnout úspěšného léčení parodontu a paradontózy i ve velmi komplikovaných případech. Jedno je však jisté, otálet se v případě bolesti nevyplácí.
Léčba parodontu a paradontózy
Pokud máte strach z léčby parodontu a paradontózy můžete se v současné době spolehnout na nejmodernější postupy, které se s dřívějšími nemohou rovnat. Léčbaonemocnění parodontu zahrnuje důkladné čištění zubů a dásní od veškerých usazenin a zánětlivých ložisek. K čištění dochází manuálními technikami, ultrazvukem i diodovým laserem. Při pokročilejších stádiích stomatolog může sáhnout po dlahování zubů s použitím preparátu regenerujícího kost.
Záněty dásní by se neměli podceňovat, protože mohou dojít do stavu, kdy je nutný radikální zásah stomatologa. Při bolestech neváhejte a navštivte naši kliniku Mediestetik . Naši stomatologové si poradí i s komplikovanými stádii parodontózy.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.