dreamstime_m_48608445

Od sousedního stolu se ozývá pokašlávání, několik kolegů si už vzalo volno a najednou i vy cítíte důvěrně známou bolest v krku. Když bolest roste a přidá se celková únava, zimnice, bolest hlavy a svalů je jisté, že nejbližší dny nebudou snadné. Navíc teď, kdy se blíží Vánoce.

dreamstime_xl_39108973

Vědomí, že jde o běžné onemocnění, vám moc nepomůže.

Dobrými tipy na léčbu jsou:

1) Opravdu si lehněte, což znamená polohu vleže v teple pod dekou, pokud možno bez notebooku. Snažte se celkově zvýšit své pohodlí, pomáhá příjem tekutin a vitamínů a teplé nápoje, které vám doporučí v lékárně.

2) Vynechte vše, co krk ještě více dráždí. Problém mohou být nejen chladné, ale i příliš horké nápoje, dráždivé potraviny, žvýkačky, parfémy, čistící prostředky. Nepřehánějte to ani s mentolem, vysušuje sliznici hltanu.

3) Osvědčené je popíjení vlažné minerální vody Vincentka, kterou je možné koupit v lékárně i supermarketu.

4) Bolest způsobená běžnými viry může být tak nepříjemná, že máte dojem, že viry váš krk přímo „požírají“. Je ale dobré vědět, že ve skutečnosti bolest a nepříjemné pocity v krku vyvolávají tzv. mediátory zánětu, což je reakce na infekci.

garganta

5) Nespoléhejte pouze na prostředky, které vám pomohly před několika lety, ale navštivte lékárnu a vyzkoumejte další současné možnosti léčby. Jistě objevíte něco, co pro vás bude znamenat posun. Velmi důležitá je lokální (místní) léčba, což není jen desinfekce krku, ale i mírnění příliš prudké zánětlivé reakce. Rychlou úlevu od bolesti v krku vám může přinést například přípravek Garganta, ať už ve formě pastilek nebo spreje. Jeho lokální použití je nedocenitelné. Garganta obsahuje benzydamin, který má protizánětlivé a bolet tlumící účinky. Díky tomu potlačuje zánět, mírní otok, tiší bolest a podráždění v ústech i v krku. Nezapomeňte vždy číst příbalovou informaci. Léčivou látkou volně prodejného přípravku k vnitřnímu užití Garganta 3 mg lisované pastilky a Garganta 1,5 mg/ml orální sprej je benzydamin hydrochlorid.

6) Zvlhčujte vzduch a udržujte přiměřenou teplotu v místnosti. Pokud to je možné, snažte se dýchat nosem spíše než ústy.

7) Jezte po malých dávkách, není třeba přímo kašovitou stravu, někdy ale je bolest tak silná, že je to nejlepší řešení.

8) Nenamáhejte hlasivky.

9) Většina zánětů hltanu se šíří jako velmi nakažlivá kapénková infekce, proto je důležité dodržovat základní pravidla ochrany sebe i okolí. Důsledné mytí rukou, kýchání a kašlání do kapesníků je důležitější, než se zdá. Klidový režim znamená nejen vaše pohodlí, ale je také milým projevem zájmu o okolí. To by měli ocenit i kolegové, které na pár dnů opustíte.

10) Zapamatujte si alespoň některá předsevzetí, která vás napadla ve chvílích nemoci, ať už to je otužování, pobyt na čerstvém vzduchu, sport, zanechání kouření, saunování. Možná vám pomohou předejít dalšímu onemocnění příští zimu.

I když běžné virové onemocnění odezní samo během několika dnů, dodržení osvědčených postupů léčby by spolu s lokální léčbou mělo příznaky onemocnění zmírnit a dobu nemoci udělat výrazně snesitelnější.

Pokud projevy onemocnění zmírnit není možné a příznaky jsou velmi silné, je potřeba zvážit návštěvu lékaře. Určitě není dobré otálet, pokud se přidají vysoké horečky či jiné varovné signály, zhoršuje se polykání, přidá se bolest ucha nebo když nedochází k ústupu příznaků do tří dnů.