jak zkrotit rozpočet

Znáte to také? Jdete si vybrat peníze a u bankomatu vás čeká velmi nemilé překvapení v podobě velmi malého zůstatku. Sestavte si rodinný rozpočet, abyste měli o svých příjmech a především výdajích dokonalý přehled.

Naučte se hospodařit s penězi

Naučit se hospodařit s penězi není zase tolik složité. Stačí si jen vymezit trochu času a přemýšlet. Rovněž potřebujete tužku, papír nebo některý z internetových programů a kalkulačku. Je potřeba všechny vydělané peníze utrácet kontrolovaně.

JAK NA RODINNÝ ROZPOČET?

 1. Sepište si všechny své příjmy a výdaje. Do příjmu si vepište veškeré příjmy členů své domácnosti. Příjmy na delší období přepočítejte na měsíc.
 2. Vytvořte si seznam měsíčních výdajů. Nejdříve jsou podstatné ty pevné, které musíte hradit pravidelně – nájem, inkaso, pojištění, odpad, poplatky za odpad. Rovněž si přidejte seznam svých výdajů za nákupy.
 3. Přidejte do rozpočtu výdaje, které nejsou nezbytné, například kadeřník, pernamentka do fitka, výdaje na děti, kulturu či koníčky a další.

Buďte pozorní a pečlivě vše započítejte. Zaokrouhlujte nahoru. Vytvořte si finanční rezervu. Příjmy a výdaje porovnejte mezi sebou. Máte-li rozpočet napnutý nebo dokonce v červených číslech, pak snižte na přechodné období své zbytné výdaje. Máte-li větší příjmy než výdaje, tvořte si finanční rezervy.

Nevíte za co utrácíte?

Nevíte za co utrácíte? Po dobu jednoho měsíce si zapisujte do koruny všechny své výdaje. K tomu, aby odrážely skutečnost, musíte zvolit průměrný měsíc. Zpočátku vše sčítejte za jeden týden. Pořiďte si sešitek nebo diář, případně krabici, kam bude celá rodina ukládat své účtenky. Schovejte si všechny své faktury, účtenky za oběd a další věci.

Pozor na půjčky

Častým problémem rodinného rozpočtu jsou půjčky. Půjčka před výplatou umí hezky nabourat rodinný rozpočet. K půjčkám je proto potřeba přistupovat zodpovědně. Než se rodina pro půjčku rozhodne, je potřeba si zodpovědět pár otázek:

 • Skutečně je půjčka nezbytná?
 • Na co ji potřebujeme?
 • Jak vysoká je splátka?
 • Budeme mít na splátku?

U půjčky je potřeba sledovat sazbu RPSN, které ukáže, jak je půjčka drahá nebo levná. Nebojte se použít bezplatné online srovnání. V případě, že potřebujete půjčit jen menší částku, hodí se rychlá krátkodobá půjčka, která je u několika poskytovatelů pro nové zákazníky bez úroků. Vždy si raději půjčte méně, než zbytečně moc. Každá stokoruna navíc znamená úroky navíc.

Rychlá půjčka má hned několik výhod:

 • vyřídíte ji rychle
 • pomůže překlenout krátkodobý nedostatek peněz
 • sjednáte ji z pohodlí domova
 • první půjčka zdarma

 

Naopak se zde najdou i nevýhody jako poplatky za prodloužení půjčky, za opožděné vrácení půjčky. Půjčit si peníze může každý, proto jsou tyto půjčky spíše zneužívány. Pro rodiny s dětmi jsou tyto půjčky cesto do dluhové pasti, pokud nedodržují zásady zodpovědného půjčování.

Vytvořte si finančí rezervu

Do výdajů je potřeba přičíst peníze, kterými vytváříte finanční rezervy. V případě, že rezervu nemáte, rozhodně šetřete na výdajích. Díky tomu předejdete nutnosti vzít si půjčku, abyste zaplatili kroužky, tábor či pomůcky do školy. Názory na to, kolik šetřit, se různí. Vždy je dobré ukládat si 3-5% z měsíčních příjmů.

Když peníze nestačí, sahá se často na výdaje na jídlo, zábavu a všechny další nepotřebné výdaje se optimalizují. Variantou by měla být také snaha své příjmy navýšit. Pokud si nemůžete požádat o vyšší plat, měla by přijít na řadu brigáda. V případě, že máte skutečně velké výdaje, je možnost snížit si je pomocí levnějšího bydlení, za zmínku stojí také možnost změnit dodavatele energií či operátora.