Už zase stojí před zrcadlem a vypadá zoufale. Váš potomek si neví rady s akné, které mu v období puberty ztrpčuje život. Kéž byste mu mohla nějak pomoct… Ale vždyť můžete! Prostě si se svým puberťákem sedněte a udělejte mu podrobnou instruktáž. Bude-li se řídit následujícími zásadami, akné brzy zmizí a bude po problému.

Proč akné vzniká?

Akné je jedním z nejrozšířenějších kožních onemocnění a postihuje cca 85 % populace. Nejvíce postiženou skupinou jsou náctiletí a mladí lidé ve věku do 25 let, u nichž hrají hlavní roli hormony. Faktorů, které mají na vznik pupínků vliv, je ovšem v praxi daleko více.

V první fázi vzniká uzavřený bílý komedon, který se později mění na otevřený černý komedon (zbarvení černé tečky způsobuje melanin). Z komedonu může vzniknout papula a pustula, v horším případě také infiltrát, absces či dokonce rohová nebo mazová cysta.

Jak pupínky porazit?

A teď to podstatné. Jak se zbavit akné, aby po něm vůbec nic nezbylo? Alfou a omegou léčby je pravidelné mechanické čištění pleti, které však nespočívá ve vymačkávání či škrábání komedonů – to je naopak naprosto nevhodné a vede k rozšíření zánětu.

Čištění pleti by mělo probíhat pomocí vhodně zvolené dermokosmetiky bez obsahu alkoholu. Ten pokožku vysušuje a je příčinou zvýšené tvorby kožního mazu. K nejlépe hodnoceným produktům patří speciální přípravky od Biodermy z řady Sébium.

Produktová řada Sébium obsahuje micelární odličovací vodu, čisticí, mýdlo a hydratační krém na akné. Osoby s pokožkou se sklonem k akné by měly zvážit i ochranu před slunečními paprsky pomocí k tomu určenému opalovacímu krému (Photoderm SKN Mat SPF 30).

Zdravější životní styl

Čištění pleti sice představuje efektivní způsob, jak řešit projevy akné, ale to se může zanedlouho opět objevit. Proto je důležitá i určitá změna životního stylu. Týká se především stravování – mladí lidé milují fast-food a sladkosti, a právě tato kombinace dává pleti zabrat více než cokoliv jiného. Zdravý jídelníček by měl obsahovat minimum či ještě lépe žádná jídla s vysokým obsahem cukru, pikantního koření a nezdravých tuků.

Léčbu akné může urychlit i pravidelné sportování – společně s potem se z pokožky vylučují i toxiny. Z tohoto důvodu je však nutné pleť bezprostředně po fyzické aktivitě vyčistit.

Méně dotyků a žádný zbytečný stres

Šíření pupínků probíhá také kvůli častému dotýkání se obličeje. Vysvětlete svému teenagerovi, že by se svého obličeje neměl dotýkat špinavýma rukama, protože zanášení pleti nečistotami mívá za následek rozšíření akné.

Na závěr rada pro vás. Snažte se své dítě zbytečně nestresovat – emoční stres se může na stavu pleti projevit velmi negativně a pak nemusí pomoct ani nejlepší dermokosmetika.