Bylo by fajn mít babičku doma, ale jak bychom to asi udělali? Vždyť se již o sebe nedokáže postarat a my jsme minimálně půl dne v práci. Navíc nemáme speciální pomůcky a o péči o seniory nic moc nevíme… Stavíte se k tomu podobně? Pokud právě řešíte dilema a nemůžete se rozhodnout, zda svého blízkého příbuzného umístíte do ústavu, nebo si ho necháte doma a postaráte se o něj, máme pro vás dobrou zprávu. Péče o staršího člověka může být mnohem jednodušší, než si myslíte. Nabízí se spousta možností, jak si to ulehčit.

Statistiky naprosto přesně reflektují situaci, která v České republice panuje. Ačkoliv většina starších lidí touží po dožití v domácích podmínkách, sen se splní jen jednomu seniorovi z deseti. Velmi často však rozhodnutí rodiny zapříčiní nedostatek informací – málokdo tuší, že péče o seniory doma nemusí být komplikovaná a náročná.

V roce 2050 by mělo být lidí starších 65 let dvakrát tolik a seniorů ve věku nad 85 dokonce pětkrát více než nyní. Trvalou ústavní péči by přitom mohla využívat jen hrstka – především lidé, kteří ve svém okolí nemají nikoho, kdo by se o ně postaral.

Jak o seniora pečovat doma?

Péče o seniora se obvykle neobejde bez kompenzačních pomůcek. Některé jsou k dostání na předpis a rozhodně se je vyplatí předem vyzkoušet. V Česku funguje mnoho specializovaných půjčoven, které nabízí vše od holí až po elektrická polohovací lůžka a vozíky.

Další skvělou možností je osobní asistence. Zkušení odborníci mohou se seniorem trávit čas v době, kdy jste mimo domov, a navíc zajistí také nakupování, vaření a další služby. Při pohledu na ceník péče o seniory na webu renomované agentury zjistíte, že jde o cenově dostupnou záležitost.

Péči o příbuzného vám usnadní také odlehčovací služba, která se o seniora postará po dobu, kdy pečující osoba nemůže (např. z důvodu pobytu v nemocnici, dovolené, rekonstrukce bytu apod.).

Zároveň se můžete kdykoliv obrátit na některou z krizových linek pro seniory a pečující osoby a zdarma získat důležité informace v sociální oblasti.

Jak sami vidíte, možností je víc než dost. Váš příbuzný může strávit podzim svého života v domácím prostředí, které je mu bližší než ústav či penzion pro seniory. Rozhodnutí je na každém z vás.