Asi každý by chtěl ušetřit na vytápění, nicméně v současnosti je to docela fuška. Lidé, kteří mají doma ústřední topení, se obvykle musí smířit s vysokými cenami, případně zavést určitá úsporná opatření.

Kdo však má možnost nainstalovat si doma klasická kamna, může značně ušetřit. Na rozdíl od plynu či elektřiny je dřevo přeci jen cenově poměrně dostupné, a tudíž i žádané.

Dřevo je cenově dostupné

V krbových kamnech se topí typicky dřevem. Tato surovina má výhodu nejen v tom, že se dá sehnat i na dnešní poměry docela levně, ale také je poměrně dostupná. Toto topivo se těží i v českých lesích, tudíž nám jeho přísun nejde stopnout ze zahraničí.

Topné dřevo může mít celou řadu podob. V posledních letech se prosazují například pelety, které mají oproti tradičním polenům řadu výhod. Jednak jsou mnohem lépe skladovatelné, jednak je možné je uchovávat i ve vlhčím prostředí.

Obvykle se totiž balí do pytlů z nepromokavých materiálů, takže nemohou navlhnout. Ovšem pozor, po rozbalení je už nutné pelety přesunout do sucha!

Na designu zase tolik nezáleží

V dobách, kdy metr krychlový plynu stál sotva dvě koruny, bylo snadné vybírat si kamna podle jejich vizuálních kvalit. Všude jich totiž bylo dost. Toto ale v současné době neplatí. Krbová kamna jsou velmi poptávaným zbožím a výrobci je pomalu nestíhají produkovat. Proto je nabídka o poznání nižší než v minulosti.

Vzhled je sice důležitý, nicméně ne zásadní. Pro uživatele je daleko podstatnější výhřevnost. Ta se dá spočítat podle speciálního vzorečku, ale laik by se do něčeho takového neměl raději moc pouštět. Mnohem lepší je nechat počty na prodejci, který podle toho vybere nejvhodnější produkt.

Čištění je nezbytné

Levnější vytápění také něco stojí, a sice trochu času a také fyzické námahy. Kamna, respektive kouřovody se totiž po nějaké době zanesou sazemi, což má negativní vliv na jejich fungování. Proto je nezbytné každý kouřovod vždy po nějaké době pročistit. Nejde naštěstí o nic náročného.