Jaké jsou nejčastější problémy s kojením v prvním týdnu?
Kojení není vždy snadné, a pokud máte nějaké potíže, rozhodně v tom nejste sama. Více než devadesát procent novopečených maminek má v prvním týdnu problémy s kojením, ovšem s většinou je možné se snadno vypořádat.
Kojení bolí
Velice časté jsou bolavé bradavky, protože jsou citlivé, zejména jakmile se mléko spustí, což nastává dva až čtyři dny po porodu. Stejně tak se novorozenec krmí každé dvě až tři hodiny, takže bradavky mohou praskat, krvácet, případně se na nich začnou tvořit puchýře.
Zkontrolujte přisátí dítěte. Víte, jak správně přiložit dítě k prsu? Nejpravděpodobnější příčinou bolesti při kojení je totiž nesprávné přisátí miminka. Novorozeně by mělo mít při kojení v ústech spodní část areoly (tmavé kůže kolem bradavky), přičemž bradavka by měla být přiložena k hornímu patru úst a jemně pod ní by měl být přiložen jazyk.
Navštivte laktační poradkyni nebo specialistku na kojení, abyste se ujistila, že ústa a tělo dítěte jsou správně nastaveny a že nejsou žádné další potíže s přisátím. Odbornice zkontrolují také vnitřek úst miminka, aby zjistily, zda se nejedná o fyzický problém.
Vyzkoušejte různé polohy při kojení. Poloha vleže snižuje tlak na nejbolestivější místa prsu.
Poškozené bradavky po kojení jemně otřete navlhčeným vatovým tamponem, čímž se odstraní nečistoty, jež by mohly vést k infekci.
Co pro zklidnění bradavek?
Bolestivost a případně suchou pokožku zmírníte čistým lanolinovým krémem, případně jemně naneste několik kapek vlastního mateřského mléka na bradavku. Velké oblíbenosti se těší také volně dostupné produkty, jako jsou obklady s bioaktivním gelem Multi-Mam Compresses, případně Multi-Mam Balm.
Používejte i kojící vložky do podprsenky a pravidelně je měňte, protože vlhké prostředí může přispět k rozvoji infekce. Závěrem nesmíme zapomenout podotknout, že trpělivost je na místě. Bolestivost obvykle ustoupí po několika dnech, jakmile si tělo na kojení zvykne.