Na svatováclavskou korunu už nemusíte čekat dlouhou frontu!
Svatováclavská koruna je spolu s dalšími korunovačními klenoty symbolem české státnosti. Samotná koruna pak české měny. K tomu, abychom ji na vlastní oči spatřili, už nemusíme čekat na významné příležitosti a několik hodin trávit ve frontě. Zdařilá replika je k vidění v galerii Pražské mincovny v obecním domě.
Pražská mincovna je výjimečnou institucí vykonávající nadmíru záslužnou činnost. Svou ražbou zlatých a stříbrných mincí (a medailí) přispívá k oživování symbolů české historie, a tím pádem historie jako takové. A některé mince ČNB jsou navíc i skvělou investiční příležitostí.
Koruna z pera Karla IV.
Samotná replika svatováclavské koruny z pera trutnovského zlatníka Jiřího Urbana nás zavádí do doby vlády Karla IV, jenž korunu nechal zhotovit pro korunovaci českého krále. A nejenom to. On sám se coby znalec mystických tradic na jejím vzniku údajně aktivně podílel.
Klenot nevyčíslitelné hodnoty
Ze všech pohledů se bezesporu jedná o naprosto výjimečný klenot, ať již rozmístěním drahokamů, jež připomínají buddhistickou mandalu, nebo svým originálním tvarem s křížem na čelní straně, ve kterém se údajně nacházel kříž z útrpné koruny Ježíše Krista.
Rubín? Ne, rubelit
Patrně nejvzácnější je ústřední drahokam, který byl po celá staletí považován za rubín a až moderní technologie před deseti lety ujistily, že se jedná o rubelit. Apropos, každý z drahokamů zdobící vzácnou korunu má vlastní symboliku.
Symbolem energie a zdraví
Ochrannou ruku nad panovníkem držely vzácné červené spinely. Symbolem silné mužské energie byly rubíny a smaragdy zase odpradávna byly považovány za posla moudrosti a lásky. A všechny tyto vzácné kameny pohromadě pak mají mít silné léčivé schopnosti. A tuto energii vyzařuje i koruna samotná. Jestli tomu tak je skutečně, se můžete přesvědčit na vlastní oči. Vstup ke koruně je hned vedle Prašné brány a je zdarma!
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.