anatomy-160524_1280

Průjem je velmi nepříjemná záležitost, která se většinou dostaví nečekaně a v nejméně vhodnou dobu. Patří v početnosti onemocnění hned na druhé místo. Jedná se o poruchu funkce trávícího systému, proto je vhodné vědět o ní víc informací.

Co je průjmové onemocnění

Jako průjem lze označit časté vyprazdňování řídké až vodnaté stolice, někdy i více než třikrát za den. Není to samostatná nemoc, ale bývá symptomem mnoha různých chorob. Většinou jej doprovází křečovité bolesti břicha, někdy i zvracení. Rozdělujeme ho na akutní průjem, kerý vzniká nejčastěji na podkladě infekce. Má velmi rychlý průběh. Chronický průjem trvá 14 dní i déle a je třeba navštívit lékaře.

Příčiny

Nejčastější příčinou infekčního průjmu v našich podmínkách jsou bakterie a viry. Důvodem neinfekčního průjmu bývá většinou alergická reakce, dietní chyba nebo otrava způsobená toxiny nebo těžkými kovy. Ty se mohou objevit v potravinách. Někdy se vyskytuje i při užívání antibiotik. Vlivem léků dochází totiž ke změně přirozené střevní mikroflóry a poničení některých druhů bakterií, které tělu pomáhají. Průjmy se objevují i u lidí cestujících do zemí tropů a subtropů. Zdrojem infekce se lehce může stát kontaminovaná voda, nedostatečně omyté ovoce a zelenina i špatně tepelně upravené jídlo.

Léčba

Základem léčby je správný pitný režim. Tělo přichází o velké množství vody. Tu je třeba pravidelně doplňovat, jinak by mohlo dojít k dehydrataci. U dospělých lidí se doporučuje denně vypít 3 až 4 litry, nejlépe slabšího černého čaje nebo nesycené minerální vody. Důležitá je také dieta s vyloučením mléčných výrobků a tučných jídel. Vhodné je alespoň den staré pečivo, rýže, piškoty, případně drobnější těstoviny. Přípravky, které obsahují probiotika anebo eubiotika, působí také jako podpůrná léčba průjmu. Mohou se používat i preventivně.