Jistě víte, že od 20. února platí novela zákona 361/2000 Sb., která upravila povinnost nosit reflexní prvky. Od tohoto data je nutné nosit za snížené viditelnosti (šero, mlha, noc) reflexní prvky při pohybu mimo obec po krajnici nebo okraji vozovky. O jaký pohyb se jedná, přitom není specifikované, takže rozhodně nejde pouze o chůzi.

848-2k

Ze zkušeností za volantem určitě víte, jaký je rozdíl ve viditelnosti osoby v závislosti na tom, zda na sobě má nějaký reflexní prvek. Například chodec v modrém oblečení je ve tmě vidět na pouhých 18 metrů. Když si na sebe vezme reflexní prvek, jeho viditelnost se zvyšuje až na 200 metrů. A to už je podstatný rozdíl. Zákon tedy nepřišel s cílem někoho otravovat, je to opatření pro vyšší bezpečnost chodců, řidičů a všech dalších osob, které se pohybují na silnicích. Vidět by měli být všichni.

Stačí malá nášivka nebo pásek na ruku

Každopádně to neznamená, že by se všichni měli v noci pohybovat na silnici jen v reflexní vestě. Stačí drobný prvek – nášivka, pásek na končetinu (nejlépe směrem do silnice), přívěsek na batohu, klíčenka, kšiltovka či reflexní proužek na bundě. Obzvlášť u oděvů pro děti bývají reflexní nášivky často přímo na oblečení.

Ceny reflexních doplňků se pohybují v desítkách korun, takže si je může dovolit opravdu každý. Seženete je v kdejakém papírnictví, prodejně sportovního zboží, na čerpací stanici či ve specializovaném e-shopu. Na velký výběr doplňků z reflexních materiálů různých barev se můžete podívat ve specializovaném e-shopu Altima.cz. Uvidíte, že reflexní materiál nemusí být jen zářivě žlutý a oranžový. Setkáte se i s růžovou, zelenou, modrou a jinými barvami.

Na kole jste také účastníkem provozu

Nezapomínejte na to, že účastníkem provozu jste i na kole, platí pro vás tedy stejná povinnost. Měli byste mít reflexní pásky na končetinách směrem do silnice, nášivku na oblečení, nálepku na helmě či kole. Existují i četné možnosti reflexních prvků na kolo. Mezi ty nejoblíbenější patří tyčinky na dráty a svítící ventilky.

Nenechte se přejet a pořiďte si za pár korun nějaký reflexní doplněk. Jen v minulém roce zemřelo na silnicích 72 lidí, kteří nebyli vidět. Kdyby na sobě měli reflexní prvek, mohli dnes být mezi námi.