jake-obleceni-si-vzit-na-pohovor

Na pracovní pohovor potřebujete udělat dojem. Chcete získat vysněné místo nebo ne? Pak je dobře zvolený oděv poměrně zásadní. Mnoho personalistů dá na první dojem, hned jak vás uvidí ve dveřích, si o vás udělají obrázek. Tedy až půjdete na pohovor, přemýšlejte, co lidé na podobných pozicích nosí. Čím vyšší bude vaše pozice, tím lepší a kvalitnější oblečení potřebujete. Čím nižší pozice, tím budete mít rozhodování jednodušší.

V Británii či Německu jen v kostýmku

V různých zemích je to různé. Například v Británii či Německu se klade důraz na profesionální oblečení, a i když budete dělat operátorku na telefonu, musíte chodit do práce denně v kostýmku. Americké společnosti se orientují spíše na skutečný výkon. Klasické oblečení potkáte jen při důležitých jednáních. Může se vám však přihodit i to, že vy přijdete v saku a váš protějšek v džínsech a tričku. Využije totiž tzv. Casual Friday’s, cože je v podstatě omluva z formálního oblečení a váš zaměstnavatel se osvobozuje od saka, černých kalhot, halenek i sukní.

Barvy mají sílu

Barvy oblečení dokáží dost podstatě měnit nejen naší náladu, ale i náladu lidí, kteří se na vás dívají. Například, když milovnice punku odloží svou milovanou černou barvu a zvolí vhodné oblečení, může z ní být klidně paní učitelka a nikdo nepozná rozdíl. Jak byste se dívali na doktora, který vás jde léčit nebo operovat a má černý plášť? Nebo jak by se vám líbili úředníci v bílých pláštích? Na barvy a jejich vhodné kombinace určitě nezapomínejte. Jsou důležité. A nejen na pracovní pohovor.

Přemýšlejte nad detaily

Nejen oblečení hraje svou roli. Na pracovní pohovor přijďte upravená, čistá. Důležité jsou i detaily, kabelka by neměla vypadat, jak když jí máte dlouhé roky (utržené ucho, ošuntělý vzhled, apod.), čisté boty, upravené nehty, které musí být především čisté. Nepřehánějte to s make-upem. Stačí jen lehký nádech, trochu řasenky a lesku na rty. Když tohle všechno splníte, půjdete na pohovor téměř v naprostém klidu. Hodně štěstí.