Znáte něco otravnějšího než všudypřítomné šupinky odpadávající z vlasů na oblečení jako sněhové vločky? Pokud vás trápí lupy a netušíte, jak se s nimi vypořádat, možná vás trochu uklidí statistika: tvorbou lupů je postižen téměř každý druhý člověk. A přestože jde o onemocnění, které není možné zcela vyléčit, nabízí se poměrně jednoduché způsoby, jak situaci výrazně zlepšit a udržet jej pod kontrolou. Čtěte pozorně, protože následující informace vám mohou změnit život k lepšímu.

Než se pustíte do léčby, zamyslete se nad příčinou. Lupy vznikají následkem nepřiměřené reakce vlasové pokožky na jednu z látek, které produkují mikroorganismy – kvasinky rodu Malassezia. Tyto houby jsou běžným obyvatelem svrchní vrstvy kůže a pochutnávají si na kožním mazu. Zhruba polovina populace však na tento děj reaguje nepřiměřeně a jedním z projevů je právě odlupování šupinek.

Kromě „klasických“ suchých lupů bělavé barvy, existuje ještě další typ – hrubé, mastné lupy žlutavé barvy, které zůstávají přilnuté na suché pokožce hlavy. Jedná se o jeden z projevů onemocnění s názvem seboroická dermatitida. K jejím dalším obvyklým znakům patří podrážděná a načervenalá kůže.

Nejlepším pomocníkem je speciální šampon

Jak s lupy efektivně bojovat? Podle některých zdrojů skvěle funguje dětský šampon. Odborníci namítají, že jde o jeden z častých mýtů – k určitému zlepšení stavu pokožky může u malého procenta pacientů dojít díky šetrnějšímu složení. V zásadě však pomáhají především speciální šampony s obsahem antimykotických účinných látek a složek pro zklidnění podrážděné kůže. Intenzivní vlasový šampon proti lupům najdete například v nabídce francouzské kosmetické značky Bioderma.

Nodé DS+ obsahuje patentovaný komplex DSactive, který redukuje množení kvasinek Malassezia a ve výsledku zamezuje nadprodukci jimi produkovaného mazu. Přítomnost kerato-regulačních látek eliminuje závažné stavy lupů a další složky okamžitě zahání pocit svědění. Majitelé citlivé pokožky ocení efekt patentovaného přírodního komplexu D.A.F pro zvýšení tolerance.

Upravte svou životosprávu

Jedním z důvodů onemocnění kůže může být nezdravá životospráva. Kvasinkám se obecně velmi daří díky zvýšenému příjmu cukru. Pokuste se proto omezit potraviny s obsahem jednoduchých i složitých sacharidů. Jídelníček udržujte vyvážený a dbejte na dostatek vitamínů a minerálů (zejména na vitamin V, zinek a selen).

Celkový stav pokožky mohou do značné míry ovlivnit stres a psychické vypětí. Snažte se proto najít způsob, jak se stresovým situacím vyhýbat a udržet si psychickou pohodu.

Pokud problémy přetrvají, případně se rozrostou do takové míry, že si s nimi běžnými metodami neporadíte, vyhledejte lékařskou péči. Odborník vám poradí, jak se starat o suchou pokožku a doporučí vhodné produkty.