Jak je to s pitím kohoutkové vody?
Jak to máte se zdravým životním stylem? Je pro vás důležitý či nikoli? Pokud ano, měli byste věnovat pozornost i tomu, co pijete. V našem spotřebním světě máme možností k dodržování pitného režimu nespočet. Všichni snad dobře víme, že nejhůře si v žebříčku stojí silně slazené limonády a umělé džusy. Můžete si říci, že s kohoutkovou vodou na tom jste nejlépe. Je tomu ale skutečně tak?
Pití vodovodní vody platí v domácnostech za nejoblíbenější způsob doplňování tekutin. Není se čemu divit. Co je jednodušší, než si dojít pro sklenici a natočit si z kohoutku? Nicméně, ne vždy je voda tak čistá, jak si myslíte.
Nástrahy kohoutkové vody
Důležité je vědět, že vodovodní voda pochází z povrchových vodních zdrojů. V případě českých zemí to znamená rybníky, potoky a řeky. Asi nám dojde, co to znamená. Taková voda přichází do styku s mnoha nečistotami, bakteriemi a dokonce toxickými látkami.
Před vstupem do vodovodu proto musí projít procesem v úpravnách vod. Mimo jiné je do ní přidáván také jako dezinfekční činitel chlor, který se ve vodě díky svým vlastnostem drží velmi dlouho. Další nástrahou je špatný stav vodovodního potrubí. To se samozřejmě vždy závisí na konkrétní oblasti.
Jak se chránit?
Pít vodu plnou těchto složek se rozhodně nevyplatí. A to zejména zdravotně. Jak se ale můžeme bránit? Máme dvě možnosti. A to používat kvalitní vodovodní filtry nebo pít barelovou pramenitou vodu. U obou těchto variant získáte především jistotu.
Vodovodní filtry
Vodovodních filtrů je několik druhů, a každý má svůj úkol. Základními jsou:
- Sedimentační – funguje jako filtr pevných částic (písek, jíl, rez…)
- Karbonový – vodu zbaví chlorové dezinfekce
- Keramický – ve vodě eliminuje bakterie a mikroorganismy
Po instalaci bude vaše voda vždy čistá a chutná. Doporučujeme však provádět pravidelnou údržbu.
Pramenitá voda
Skutečně kvalitní pramenitá voda pochází vždy z čistě přírodních zdrojů. Důležitým ukazatelem je také rychlost, kterou se dostane ke spotřebitelům. Nemělo by tak docházet k problémům většiny balených vod. Ten spočívá v tom, že jsou velmi často vystaveny dlouhým prostojům ve skladech a regálech supermarketů. V těch nejhorších případech dokonce na slunci. To se na kvalitě vody samozřejmě velmi negativně podepisuje!