jak-funguji-probiotika-a-prebiotika

O tom, jak jsou probiotika a prebiotika zdraví prospěšná slýcháme často. Málokdo ovšem ví, co vlastně tyto pojmy znamenají, a že jeden bez druhého v podstatě ztrácí smysl. Jestliže chcete zhubnout a zároveň si posílit obranyschopnost, zkuste některé z prášků na hubnutí, které často tyto prospěšné látky obsahují. Protože mají velký vliv na imunitu organismu a celkovou kondici, pojďme se s nimi seznámit blíže.

Hlavní výhodou probiotik je to, že jsou prospěšné pro náš organismu, zejména střevní mikroflóru. Právě ze střev vychází náš obranný systém, který chrání tělo před vnějšími vlivy. Probiotika jsou živé mikroorganismy.

Prebiotika, probiotika, synbiotika – kdo se v tom má vyznat?

Prebiotika v podstatě slouží jako potrava pro živé mikroorganismy. Jedná se o nestravitelné sacharidy, které využívají bakterie v tlustém střevě jako zdroj energie. Vyskytují se především v obilovinách, ovoci a zelenině. Synbiotika obsahují probiotické kultury i probiotickou vlákninu. Bakterie totiž bez potravy uhynout, a tak je potřeba pro správné fungování probiotik přijímat tento typ vlákniny. Každý člověk by měl zařadit potraviny s probiotickou vlákninou do svého jídelníčku. V tomto dokáží skvěle poradit v každém lepším výživovém poradenství.

Jak pomáhají?

Působí jako prevence proti rozmnožování škodlivých bakterií, zlepšují vstřebávání živin a působí i na peristaltiku střev. S tím poté souvisí odolnost organismu. Lépe odoláte nachlazení i infekcím močového ústrojí. Správné osídlení střev zmírňuje alergické a atopické projevy u dětí, zlepšuje obtíže u střevních chorob, průjmů i projevy nesnášenlivosti laktózy. Probiotika zlepšují také střevní mikroflóru při užívání některých léků, např. antibiotika.

Protože se probiotika i prebiotika objevují v běžné stravě, je velmi důležité, co jíte. Správný a pestrý jídelníček dokáže ovlivnit regeneraci buněk i tkání. Potřebné mikroorganismy naleznete v mléčných výrobcích, kvašené zelenině, v potravinách obohacených o probiotika nebo v doplňcích stravy. Probiotické bakterie obsahuje i jablečný ocet.

Jak si narušujeme imunitu?

Velmi často je odolnost organismu narušena antibiotiky. Po jejich užívání je tedy velmi vhodné nasadit probiotika. Mezi další negativní vlivy patří kouření, alkohol, příliš tučná a kořeněná jídla, střevní chřipka či cestovatelské průjmy. A nesmíme zapomenout ani na často přítomný stres. Važte si svého zdraví a podpořte svou imunitu dostatkem dobrých bakterií.