Koupit si kvalitní počítač znamená takřka vždy vysoké finanční výdaje. Ty se ovšem mohou ještě v budoucnu navýšit, jelikož většinou ani software nebývá k dispozici zdarma.

Hlavně za systém je potřeba hodně dobře zaplatit. Ovšem existují i cesty, jak se dá vysoká cena razantně snížit.

Programy zadarmo nejsou pro každého

Aby počítač fungoval, je potřeba do něj nahrát odpovídající software. Za ten chce výrobce pochopitelně nějak peníze, i když to neplatí vždy. Existují i různé volně stažitelné programy, které ale často nejsou určeny pro všechny.

Jednak mají obvykle málo funkcí, kvůli čemuž je náročnější uživatelé nedokáží náležitě ocenit, jednak bývá jejich rozhraní nepřehledné a obecně se s nimi nepracuje příliš dobře. Je to dáno hlavně tím, že na výrobě takovýchto programů pracuje pouze malá skupinka lidí, často dokonce jediný člověk.

Druhou možností je pak shareware či dema. Tento druh softwaru je však buďto hodně osekaný, nebo časově omezený, což má také do ideálu daleko.

Druhotná licence

Proto je lepší si programy prostě koupit. Některé však stojí opravdu velké tisíce. Dobrým příkladem jsou třeba Microsoft Windows 11 Home či Microsoft Windows 11 PRO. Obě varianty jsou operační systémy, bez kterých se počítač ani nerozjede.

Koupit se však dají za pár stovek, a sice v rámci takzvané druhotné licence. Jedná se v podstatě o programy pocházející z vyřazených korporátních počítačů, které se již nepoužívají, nicméně pořád jsou plně funkční. Dají se ovšem pořídit za zlomek toho, co stály původně.

Vhodný obchod

Jde o naprosto legální záležitost, nicméně ne v každém obchodě lze v rámci druhotných licencí narazit na legální software. Laik má možnost tyto prodejce identifikovat různými způsoby. Jedním z těch nejjistějších je příliš nízká cena, případně samé špatné či žádné recenze.