Problémy se špatným startováním automobilu se objevují hlavně za chladnějšího počasí. Nepříjemné mrazy totiž dávají zabrat akumulátoru, který se při dlouhém stání samovolně vybíjí. Klidně se pak může stát, že při potřebě odjet najednou auto nenastartuje. Na vině často bývá stará a již nedostačující autobaterie. V článku najdete tipy pro výběr nové baterie do vozidla a také přehled několika jiných příčin, které mohou vyústit až v to, že automobil nenastartuje.

Výběr nové autobaterie

Mezi nejvíce častou a zároveň nejsnáze řešitelnou příčinou nestartování je špatná autobaterie. Ta se časem opotřebovává a snižuje se její maximální kapacita. V zimě se pak stává, že vlivem samovolného vybíjení dojde k tomu, že baterie nemá dostatek energie pro nastartování automobilu. Při výběru nové autobaterie je potřeba sledovat několik parametrů. Jedním z nich je maximální kapacita. Dále nás zajímají hodnoty startovacího proudu a samozřejmě faktické rozměry akumulátoru, který se musí vejít do vyhrazeného místa v prostoru u motoru. Údaje o ideálních parametrech baterie pro konkrétní vozidlo najdete v doporučení od výrobce, případně se hodí najít internetový obchod s přímým filtrováním produktů na základě vhodnosti pro vaše auto.

A co když je problém jinde?

Při potížích se startováním může být problém i jinde. Na vině bývá i nefunkční startér, kdy příčinou mohou být zanesené či zoxidované kontakty. Výjimkou není ani nefungující alternátor, kdy se autobaterie nedobíjí. Setkat se můžeme i s problémem v rozvodech elektřiny. Tehdy se hodí mít svařovací dráty pro případnou opravu. Svařovací drát je dobré vybírat opatrně a práci raději přenechat na profesionálech, aby byl výsledek bezpečný a hlavně funkční bez případných problémů.