Zánět močového měchýře u žen
Močový měchýř je dutý a roztažitelný orgán, který slouží jako rezervoár moče. Nalezneme jej za stydkou kostí, ale jeho uložení je závislé na náplni. Prázdný močový měchýř leží na dně pánevní dutiny, při naplnění se mnohokrát zvětší a sahá až do dutiny břišní, někdy až k pupku. Močový měchýř u člověka pojme cca 600-1200ml. Při náplni 400 až 600 ml pociťujeme nutkání močit.
Jistě každý známe pocit, že nám močový měchýř asi praskne, ale prasknutí močového měchýře z důvodu zadržení moče je nemožné. Existuje sice pověst, že astronom Tycho Brahe zemřel právě na prasknutí močového měchýře, protože nemohl vstát od stolu dřív než císař, ale je to jen pověst. Jednoduše, když tlak moče překročí pomyslnou mez, dojde k povolení svěrače močové trubice a samovolnému úniku moče.
Příčiny zánětu močového měchýře
Pokud jde o samotný zánět močového měchýře, který postihuje nejvíce mladé ženy, jde přinejmenším o velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění. Močová trubice je velmi krátká a je snadnou bránou vstupu infekce. Mikroorganizmy mohou proniknout do močového měchýře a způsobit zánět. Taktéž bývá příčinou zúžené zevní ústí močové trubice, kdy část moče se vrací zpět do močového měchýře a může s sebou brát mikroorganizmy z poševního vchodu. Je zde na místě říci, že souvislost mezi zanedbáním hygieny a zánětem není, je tomu spíše naopak. Přílišná hygiena s použitím nesprávného mýdla zánětu přispívá. Je třeba dbát na správný výběr mýdla, které je vhodné k intimní hygieně, které podporuje přirozené osídlení pochvy.
TIP: na léčbu zánětu močového měchýře vyzkoušejte Urosal Lady
Projevy zánětu močového měchýře
O příčinách zánětu močového měchýře, tedy už víme, jedná se hlavně o anatomické poměry žen. Přejděme teď k projevům, které žena pociťuje, pokud ji zánět postihne. Prudký zánět močového měchýře se projevuje, jako velmi silná, až nesnesitelná bolest v podbřišku a stálé nucení na močení, kdy se bolest projevuje zejména na počátku a konci močení. Zánět se může projevit i krvácením do moče a bývá doprovázen zvýšenou teplotou.
Léčba zánětu močového měchýře
Jakmile zaznamenáme některé projevy, které by nám mohly signalizovat právě zánět močového měchýře, je nutné vyhledat lékaře, který dle kultivace a citlivosti určí ta správná antibiotika nebo chemoterapeutika a předepíše nejlépe kapky na bolest, u kterých se dá přesněji určit účinná dávka. Doporučí nám také pít velké množství nedráždivých tekutin, které naředí moč, která není tak agresivní a bolest bývá pak snesitelnější. Dostaneme též doporučení, jak správně v období onemocnění močit, protože je důležité překonat časté a nutkavé močení, které nám obtíže jen zhoršuje a nepřináší úlevu.
Prevence zánětu močového měchýře
Protože se zánět močového měchýře často vracívá je potřeba dodržovat několik zásad, abychom se dalšího zánětu snadněji vyvarovaly. K odvrácení recidivy se doporučuje dostatečně pít a to zejména nedráždivé tekutiny, a jak víme, blahodárně působí brusinky. K těm dráždivým patří zejména džusy, káva, kakao, ale jsou tu i nevhodné potraviny, jako je ananas, kořeněná jídla a jídla smažená. Jako u každého onemocnění je potřeba podporovat imunitu a s tím souvisí i přiměřené oblékání, ale zároveň se bránit prochladnutí, nebezpečné je pobývat v mokrých plavkách, mokrých botách a zůstávat v propoceném oblečení s následným prostydnutím.