Možná o kávě nevíte…

Víte, že jedním z největších milovníků a konzumentů kávy byl prý Honoré de Balzac? Ve dnech, kdy intenzivně literárně tvořil, vypil i 60 šálků. Je zajímavé, že v afrických zemích produkujících kávu se káva pije jen velmi málo. Také se slaví Den kávy v Japonsku a Svátek kávy ve Francii 19. a 20.října. Káva je druhou největší světovou komoditou a na její produkci se podílí více než 25 milionů lidí. Průměrná celosvětová úroda činí 550 kg/ha.

Historie kávy

Pravlastí kávovníku je Etiopie. Divoké kávovníkové keře zde rostou dodnes a kávovník pochází z provincie Kaffa. Kávová zrnka žvýkali domorodci pro povzbuzení těla i duše. O kávě a její cestě, jak se dostala z Etiopie do Jemenu, existuje mnoho legend. Jednou z nich je historka, že se o to zasloužily karavany a kočovníci, kteří procházeli územím Etiopie. Podle jiné legendy si černí otroci brali s sebou kávová zrna, když byli vedeni přes Etiopii do Arábie. O tom, že má káva povzbuzující účinky se zasloužila jedna z legend, která vypráví o pastevci koz, který pozoroval své stádo, když spásalo keře s červenými plody. Zvířata prý byla nebývale čilá a bujná. A dalších legend by se ještě našlo. Za zmínku stojí legenda o Mohamedovi,který v důsledku své síly dokázal vytvořit celou islámskou říši. Legenda o Omarovi, který podával kávu nemocným, dokonce vyléčil panovníkovi nemocnou dceru a byl to právě Omar, který naučil Araby kávu připravovat a pít.

Zmínky o přípravě kávy, jako nápoje se datují od 15. století. V této době byla také v Istanbulu otevřena první kavárna. Před jejím vznikem byla káva podávána pouze jako lék. Prostřednictvím obchodníků si káva našla cestu nejprve do Benátek. Jako první představili kávu světu Holanďané. V 17. století se pití kávy ve světě rozšířilo, evropští obchodníci se snažili o zvětšování kávovníkových plantáží na územích svých kolonií. Angličané pěstovali kávu v Indii a na Jamajce, zde také začala historie nejdražší a nejvzácnější odrůdy Blue Mountain.

Druhy kávy

Druhů kávy a kávových zrn existuje mnoho. Kávu dělíme podle způsoby přípravy, jejího podávání, ale také druhu keře, na kterém se urodila. Existují dva základní druhy kávy a to arabica ze střední a jižní Ameriky a káva robusta pěstovaná především v Asii. Samozřejmě, že na světě existují ještě další druhy kávy, ale ty se pro jejich specifickou chuť málo rozšířily do světa. Nejčastěji se připravuje káva espresso. Ta je i základem pro přípravu ostatní kávy, jako je např. café latté, alžírská, irská. Přidáme-li k silnému espressu šlehačku, vykouzlíme jedinečnou vídeňskou kávu. Záleží jen na nás, jaké kávě dáme přednost, kterou jsme si oblíbili. Velmi často se stává zvykem, že během dne nepijeme jen jeden druh kávy, ale jistě se najdou i tací. Na kávu s lógrem nedají dopustit. My ostatní si můžeme vychutnat instantní kávu, neboli rozpustnou i kávu bez kofeinu, která je velmi oblíbená zejména u nastávajících maminek. Moka káva je silná káva s nenahraditelným aroma a pro ty, kdo v kávě rádi alkohol je tu káva alžírská, nebo irská. V letních dnech upřednostňujeme kávu ledovou. Kdo rád nápoj z Řecka, dá si Frappé,oblíbený je i italský kávový nápoj zvaný Cappuccino.

Způsob vychutnávání kávy

Takže vychutnávejme! Ale i to, jako vše má svá pravidla. Kávu si můžeme vychutnat neapolským způsobem, který doporučuje vypít sklenku vody před konzumací kávy a to proto, aby došlo k vypláchnutí úst a neutralizaci chuťových buněk a tím k maximálnímu požitku. Z českých luhů je nám znám spíš způsob palermský, který radí vypít sklenku vody, až po samotné konzumaci, aby vyčistila ústa od lehce nahořklé chuti.