Každých pár let nový automobil, žádné starosti, možnost odečíst si měsíční splátky z daní a žádné problémy s prodejem starého vozu. To jsou jen některé z výhod, jichž si užívají lidé, co mají uzavřený operativní leasing. Přibývá jich nejen díky výše zmíněným pozitivům.

Operativní leasing je vlastně taková půjčka na auto. Vozidlo si pouze pronajímáte, nikdy se nestane vaším majetkem, pokud si ho nakonec za zůstatkovou cenu neodkoupíte. Ale komu to vadí?

Jaký je rozdíl oproti běžnému (finančnímu) leasingu?

Auta na leasing nejsou žádnou novinkou. Doposud se ale uplatňoval především ten finanční, který by se dal přirovnat k úvěru. Splátky jste místo banky platili leasingové společnosti, a až jste je všechny splatili, auto se stalo vaším majetkem. Přesně tohle je přitom ten rozdíl oproti operativního leasingu. Tam se totiž nečeká na splacení žádné částky, nýbrž na ukončení smlouvy. Ta trvá cca tři roky a po jejím ukončení uzavřete novou, zase s jiným vozem. Co se stane s tím starým, není vaše starost. Některé leasingové společnosti ho pak nabízí k odkoupení za zůstatkovou cenu.

Pro koho je operativní leasing vhodný?

Hodí se pro všechny, kteří chtějí jezdit bez starostí. Je pro moderní úspěšné lidi, již nemají čas na řešení zbytečností. Často ho využívají podnikatelé, protože se tím zbaví povinností a starostí o firemní vozový park, navíc si mohou dát měsíční splátky do nákladů. Oblíbený je u žen, které se v autech nevyznají a touží jenom jezdit. Pořizují si ho však i rodiny a další zájemci, co chtějí mít pravidelně nový vůz, aniž by museli mít našetřenou vysokou částku na jeho zakoupení.

Co všechno bývá v jeho ceně?

Tady hodně záleží na konkrétní leasingové společnosti a na tarifu, který si vyberete. V ceně bývá zelená karta a havarijní pojištění, přezutí pneumatik, někdy i návštěva autoservisu. Pokud dojde k autonehodě, leasingová společnost bude stát za vámi a vzhledem k dobrému pojištění budete platit pouze spoluúčast na případné opravě. Výměna předního skla bývá zahrnuta v měsíční splátce. S autem si většinou můžete jet, kam chcete dle libosti, tudíž i na dovolenou do zahraničí. Někdy se ovšem setkáte s omezeným kilometrovným, jestliže jej překročíte, budete na konci smluvního období doplácet. Abyste tedy byli s operativním leasingem spokojení, je potřeba zvážit své řidičské návyky a vybrat si ten správný tarif.

Jaké vozy si lze vzít na leasing?

Všechny, co vás jen napadnou. Od levných rodinných vozů přes užitkové vozy až po luxusní SUV či sportovní vozy. O auta na leasing je velký zájem a leasingové společnosti tomu podřizují nabídku. Auto na splátky si díky tomu můžete dovolit i vy. U některých modelů se ceny pohybují i kolem pouhých 3000 Kč měsíčně. Pakliže vás auta na leasing zajímají, najdete více na webu Driveto.cz.