girl-1064659_1280

Cítíte se unavení, nic vás nebaví a už o půl druhé odpoledne v práci usínáte? Většina lidí tyto příznaky svede na jarní únavu. Problém ale často bývá v něčem jiném než ročním obdobím. Na vině je nedostatek vitamínů.

Některé vitamíny si tělo samo vyrobit nedokáže a přes zimu jich má velký nedostatek. V létě je totiž více příležitostí, jak je tělu dodat – ovoce, sluníčko apod. Teď po zimě jsme na tom bídně, tělu už dochází zásoby, a tak je potřeba jej trochu povzbudit. Konkrétně na zmiňovanou únavu se doporučuje vitamín B12. Právě ten hraje roli v přeměně jídla na energii, čehož se někdy využívá i při hubnutí.

salmon-518032_1280

Jak tělu dodat B12?

Vyskytuje se především v mase. Najdete ho v játrech, hovězím, kuřecím, rybách (losos, pstruh, tuňák, …), ale i v jiných živočišných produktech – mléku, jogurtu, sýru, vejcích či šunce. Bylo by tedy vhodné do jídelníčku tyto potraviny zařadit častěji než obvykle. Případně je možné využít doplňky stravy.

Samozřejmě je lepší, když tělu dodáte vitamíny a potřebné látky v přirozeném stavu (tedy v potravě), ale někdy se prostě nedá nic dělat. Dnešní doplňky stravy už jsou k tělu šetrné, a tak se nemusíte bát je užívat dlouhodobě. Přesto se doporučuje sáhnout po nich pouze tehdy, když to doopravdy potřebujete. Pokud si budete kupovat vitamíny ve formě tablet celoročně, tělo si na ně zvykne a pak už nezareaguje, až bude opravdu potřeba. Teď je každopádně vhodná chvíle k podpoře těla unaveného po zimě.

Jak poznat, že zrovna vám chybí vitamín B12?

Pokud jste často unavení, bolí vás svaly či máte problémy s pamětí a koncentrací, mohl by být důvodem nedostatek B12. Anebo také nemusel. Příčina se určuje těžko. Někdy postačí jen trochu změnit životní styl – vylepšit jídelníček a pravidelně zařadit do svého rozvrhu pohybovou aktivitu. Vyzkoušením vitamínů ovšem určitě nic nezkazíte. A třeba vám opravdu pomohou. Jestli vás odrazují prášky, pořiďte si vitamín B12 rozpustný v ústech nebo v tekuté formě.

Tip: V lékárnách často uvidíte tzv. B-komplex – přípravek, který vašemu tělu dodává celou skupinu vitamínů B. Ty pomáhají k udržení lepšího stavu pokožky a sliznic, jsou například zodpovědné za rychlejší hojení oparů.

Kdo patří do nejvíce ohrožených skupin?

Potíže s nedostatkem B12 mívají zejména vegani. Jak již bylo řečeno, ve velkém množství se vyskytuje především v mase a živočišných produktech, jimž se vegani vyhýbají. Právě těm se doporučuje zakoupit si doplňky stravy, které pestrý jídelníček vynahradí.

Velmi nízká hladina B12 se může projevovat i vážnějšími potížemi, jako jsou hubnutí, chudokrevnost, mravenčení v končetinách nebo zpomalený růst. To jsou ale potíže, které by měl vždy prověřit lékař. Rozhodně v takovém nenasazujte samoléčbu vitamínem B12. Proti únavě by vám pomoci mohl, diagnózu horších problémů nechte na odbornících.