tornado-541911_1280

Tornáda jsou ničivé kolosy, které za sebou nechávají jen zkázu. V drtivé většině případů je však známe jen z televize nebo internetu. Jsou však případy, kdy se tornádo objevilo i na našem území. A od roku 1993 jich bylo hned několik! Jejich síla k dostatečné demonstraci jistě stačila, a my si můžeme oddychnout, že obrovská tornáda u nás nejsou častým jevem.

Tornáda mohou při své největší síle dostat do vzduchu předmět až o velikost 5 tun, v průměru mají stovky metrů a točí se více než 50 m/s. Tímto pak bývají naplněny apokalyptické scénáře, kdy za sebou obrovský vír nechává jen pustinu. To je realitou ve Spojených státech na středozápadě a jihu. U nástakové tornádo dosud nebylo, najdeme však velmi zajímavé exempláře.

16. 7. 1993 – Spálené Pořičí

Vůbec první tornádo na území tehdy nové České republiky se objevilo v Plzeňském kraji. Mělo sílu F2. Zůstal po něm pás dlouhý několik set metrů. Zasáhla naštěstí nebydlené oblasti místních lesů.

27. 6. 1997 – Rokycany

Další tornádo od síle F2 a znovu Plzeňský kraj. Tentokrát však udeřilo na obydlené oblasti, kde udělalo škody na rodinných domech, zničilo ploty a několik stodol.

21. 7. 1998 – okres Karlovy Vary

Další tornádo o síle F2 v nebezpečné blízkosti Karlových Varů. Tehdy to značně odnesly lesní porosty a několik střech a stodol.

31. 5. 2001 – okres Benešov a okres Havlíčkův Brod

Tornádo bylo poprvé způsobeno vznikem supercelární bouře. To znamená, že se spustilo z jediné bouřkové buňky. Takové pak bývají nejnebezpečnější. Naměřily se hodnoty F2 a F3. Bylo zcela zničeno několik lesů, stodol i poškozeno několik obytných domů.

9. 6. 2004 – Litovli

Nejsilnější tornádo na území ČR. Dosáhlo na škále síly F3 a mělo rychlost 252 až 332 km/h. Jednalo se o velké neštěstí, neboť zasáhlo obydlené oblasti. Poničeno nebo zcela zbořeno bylo několik budov ve městě. Převrátilo dokonce několik automobilů a telefonních budek. Zničen byl také les za městem, kde zbyl pás desítky metrů široký a stovky metrů dlouhý. I když se jednalo o nejsilnější tornádo za posledních 20 let, nikdo nebyl zraněn.