S nadsázkou se dá říct, že skládání puzzle nás doprovázelo od nepaměti. Dokonce i těch 3D. Vždyť co jiného je poskládat rozbitou mísu zpátky ze střepů? Ale věděli jste, že se toho poměrně dost ví i o vzniku moderních puzzle? Vývoj ve světě puzzlí odstartoval jeden londýnský kreslíř ve druhé polovině 18. století.

Puzzle si to namířily z Londýna do celého světa

John Spilsbury byl londýnský kreslíř a rytec. Právě jemu je přisuzováno, že stál za zrodem unikátní hry, ale i vzdělávací pomůcky s názvem puzzle. Vývoj ve světě puzzlí odstartoval v roce 1767. Tehdy vytvořil ty první, moderní, avšak ještě zdaleka nebyly tím, co jsou dnes. Především ne hračkou. Spilsbury je totiž vyrobil jako vzdělávací pomůcku. Nebyla z kartonu, jak jsme zvyklí dnes. Vyrobil je z kousků dřeva, na které nalepil mapu a připravil tak pro děti zábavnou pomůcku, jak se učit zeměpis.

Ještě dalších 100 let se puzzle ve stylu Johna Spilsburyho vyráběly ručně. Zájem nadšenců však rostl. Těch, kteří hledali podobnou nabídku, nebo těch, kteří se do její výroby rovnou pouštěli. Ručně vyráběné dřevěné puzzle však byly drahé, nedostatkové, taktéž měly řadu omezení. Rozvoj tiskařského a knihařského průmyslu však ve 30. letech minulého století rozjel doslova masovou výrobu této zábavy. Puzzle dnes skládá každý – děti, teenageři dospělí. Puzzle zlevnily, staly se masově nabízenou hračkou, která baví, ale též pomáhá dětem s jejich lepším psychomotorickým vývojem.

Kam nás vývoj ve světě puzzlí přivedl?

Puzzle se díky snadnému tisku na karton a jednoduchému ražení dílků staly masovou záležitostí. Kupujeme je dětem i teenagerům. Nejednou bývají zábavou pro dospělé, pro které znamenají relaxaci i tak trochu návrat do dětství. Puzzle 1000 dílků a větší mohou být navíc skvělou celorodinnou zábavou. Pomáhají nám trávit společně čas aktivně, komunikovat, učit se hledat společná řešení. Jsou vlastně takovou rodinnou autopsychoterapií. A pravdou je, že vyjdou levněji než sezení u psychologa, kam často partnera ani nedokážeme dostat.

Tato hračka učí i pomáhá. U dětí rozvíjí jemnou motoriku, sociální dovednosti, podporuje správný emoční vývoj, učí předmatematickým dovednostem a mnoha dalším. U starších lidí je cestou k lepšímu duševnímu zdraví. Pomáhá eliminovat různé negativní důsledky mrtvice, zlepšuje paměť i zpomaluje či zabraňuje nástupu různých degenerativních onemocnění spojených se zhoršením nervové a mozkové činnosti. Na výběr dnes máme nejen plošné puzzle, ale též puzzle 3D i ty panoramatické. Rozhodně se s nimi nenudíme.

Ani dřevěné puzzle však nejsou za zenitem. Patří mezi ty luxusní, nebo třeba do kategorie tzv. montessori hraček. Určeny jsou dětem. Naučí je například všechna vývojová stádia žáby, nebo ve vrstveném provedení cyklus, jak ze semínka vyroste rostlinka. A pokud jde o puzzle pro děti, těmi prvními bývají vlastně dřevěné obrázkové kostky, nebo jednoduché hračky s magnetem, kde si dítě skládá ze třech kousků třeba roztomilé kuřátko.

Zajímavou větví moderních puzzle jsou pěnové podlahové puzzle. Znamenají skutečně vývoj ve světě puzzlí. Myšlenku této skládanky totiž přetransformovaly do jiné podoby a podlahové puzzle se staly vlastně nepostradatelným vybavením každé rodiny s malými dětmi. Slouží jako podložka pro hru, cvičení, mají hrací i výukové funkce.

Jak si vybrat puzzle?

Vybíráte puzzle? Důležité je znát věk a schopnosti svého dítěte. Pro každý věk se hodí jiný počet, ale též velikost dílků. Obvykle se setkáte u puzzle pro děti s varováním, že nejsou vhodné do 3 let. Pod dozorem rodičů to samozřejmě neplatí a čím dříve začnete s dětmi rozvíjet dovednosti ve skládání puzzle, tím lepší start do života mu nabídnete. Protože puzzle dítě rozvíjí v mnoha oblastech.

Máte pocit, že vašeho předškoláka či školáka již puzzle přestaly bavit? Možná mu nabízíte příliš snadnou, nebo naopak složitou verzi. Nebo jej třeba nebaví jejich motiv. Sáhněte po klasice od dobré značky. Rozhodně nezklamou puzzle Ravensburger, Clementoni, Trefl, Castorland, Schmidt a další. Nejlepší značky puzzle, skvělé motivy, puzzle z kartonu, podlahové puzzle, 3D puzzle a další typy nabízí specializovaný e-shop PuzzleMania.cz.