SUV pneumatiky
Výběr kvalitních SUV pneumatik nenechte náhodě

Velice důležitou součástí automobilu jsou pneumatiky, které výrazně ovlivňují jízdní vlastnosti automobilu. Abyste si zajistili bezpečnou a spolehlivou jízdu za jakéhokoliv počasí, měli byste věnovat výběru pneumatik dostatek času. U vozidel SUV a offroad s pohonem 4×4 toto pravidlo platí dvojnásobně, neboť zdolávají náročnější terény. Nicméně současný trh pneumatik je různorodý, přičemž nestačí se řídit pouze pravidlem, že čím je produkt dražší, tím je kvalitnější.

Ačkoliv pořizovací cena pneumatik je prvotním ukazatelem kvality, neměla by být tím primárním. Zaměřit byste se měli především na jednotlivé parametry, jako jsou chování na zasněžené a mokré vozovce, riziko aquaplaningu, hlučnost a podobně.

Stejně jako pneumatiky pro klasická osobní vozidla, tak i pneumatiky na SUV se rozdělují na letní, zimní a univerzální (celoroční). Jestliže chcete ušetřit peníze a investujete do celoroční varianty, nemusí se vám to vyplatit, jak ukáže popis jednotlivých kategorií níže.

Barum Polaris 3 4x4 | 255/55 R18 109 H | Zimní
Foto: Pneumatiky.cz, Barum Polaris 3 4×4 | 255/55 R18 109 H | Zimní

Zimní SUV pneu jsou sázka na jistotu

První možností, kterou doporučují i odborníci v pneuservisech, jsou klasické zimní SUV pneu. Znamená to tedy, že musíte mít jednu sadu letních pneumatik a jednu sadu zimních pneumatik, a tak se nevyhnete návštěvě pneuservisu. U těchto pneumatik byste měli sledovat schopnost a ovladatelnost na sněhu a ledu, odolnosti proti soli či chování při nízkých teplotách. Velice důležité je, aby pryž netvrdla a zůstala neustále měkká, a to i při mínusových teplotách.

Univerzální SUV pneu pro sváteční řidiče

Druhou možností jsou celoroční, respektive univerzální offroad pneu, které se používají během zimního i letního období. Vlastnosti takových pneumatik mívají horší hodnocení, neboť nikdy nedosáhnou tak dokonalých vlastností jako letní či zimní alternativy. Tento typ se hodí především pro řidiče, kteří na svém SUV vyjíždějí do ulic pouze výjimečně, tedy svátečně.

Test zimních SUV pneumatik vám prozradí více

Vybrat opravdovou špičku mezi pneumatikami je pro běžného uživatelé těžké, ale to má usnadnit test zimních SUV pneumatik, který provádí hned několik společností. Každá má jiný postup testování. Z těch univerzálních se na vrchol dostaly pneumatiky Michelin CrossClimate SUV, které se osvědčily na zasněžené, ledové, mokré i suché silnici.

Foto: Pneumatiky.cz, Pneumatiky Continental WinterContact TS 850P SUV
Foto: Pneumatiky.cz, Pneumatiky Continental WinterContact TS 850P SUV

Velice dobře si v testech vedly pneumatiky Continental TS 850P SUV, které perfektně zvládly testování v náročných terénech. Dokonce se vyznačují nízkou hlučností a menším vlivem na spotřebu pohonných hmot.

Opomenout bychom neměli ani zimní pneumatiky UltraGrip Performance SUV Gen-1 s vysokou přilnavostí, nízkou úrovní hluku a nízkým valivým odporem. Disponují systémem samozamykacích lamel, které zkvalitňují ovladatelnost.

Určitě nepodceňujte výsledky testů, ba naopak byste se jimi měli řídit, pokud vám záleží na tom, co bude mít vaše vozidlo obuté.