Každý, kdo někdy zkoušel tisknout fotografie, dobře ví, že není fotopapír jako fotopapír. Pokud to myslíte s focením opravdu vážně, je škoda degradovat vaše krásné fotky tiskem na levný fotopapír, na kterém nevyniknou ty nejmenší detaily. Pojďme se nyní společně podívat na dva typy špičkových fotopapírů, které při své práci používají profesionální fotografové.

Baryta paper je ideální pro tisk a archivaci fotografií

Název fotopapíru Baryta paper je odvozen od síranu barnatého neboli barytu. Tento přírodní minerál je základem povrchového povlaku, který fotopapíru Baryta dodává jeho výjimečné vlastnosti, pro které je široce oblíben mezi profesionálními fotografy na celém světě. Za zmínku stojí zejména velmi vysoké hodnoty DMAX, což zajišťuje dokonalé zobrazení hlubokých tónů černé, prvotřídní ostrost obrazu a vysokou barevnou hustotu. Síran barnatý v povrchové vrstvě zajištuje široký gamut, neboli barevný prostor a vytváří tak skvělé podmínky pro tisk uměleckých fotografií ve vysokém rozlišení. Fotopapíry Baryta paper bývají obvykle vyrobeny ze 100% bavlny nebo alfa celulózy bez přidaných kyselin. Díky tomu si uchovají své výborné vlastnosti i po mnoha letech.

Awagami Washi paper – spojení japonské tradice s technologií 21. století

Papíry Washi se tradičně vyrábějí v japonském regionu Tokushima z čisté horské vody a přírodních vláken bambusu, konopí a rostlin kozo, mitsumata a gampi. Umělecký fotopapír Awagami washi paper byl vyvinut, aby profesionálním fotografům nabídl spojení této japonské tradice sahající až do 18. století se supermoderními technologiemi inkoustového tisku. Washi paper Awagami nabízí vysokou přesnost tisku, dokonalou přilnavost inkoustu a vysoký archivační potenciál, přitom však zachovává charakter, který je pro tento tradiční japonský papír typický již stovky let.