Myslíte si, že váš domácí internet je rychlý jako blesk? Na poměry v domácnosti možná ano, do nejrychlejšího internetového přenosu má však pravděpodobně hodně daleko.

V roce 2020 pokořili světový rekord pro nejvyšší rychlost internetu vědci z University College London. Tehdy šlo o 178 terabitů za sekundu (Tb/s). Letos je ale vědci z japonského Národního institutu informačních a komunikačních technologií (NICT) překonali s číslem 319 Tb/s.

Chceme stále vyšší rychlosti

Intenzivní výzkum s cílem zvýšit přenosové rychlosti probíhá celé roky. Díky větším šířkám přenosového pásma v poslední době vzrostl zájem o kabely z optických vláken. Typické širokopásmové kabely obvykle používají jedno jádro obklopené spoustou izolace, která jej chrání a zajišťuje bezpečný přenos dat.

Vědci použili experimentální kabel se čtyřmi jádry o vnějším průměru 0,125 mm. Každé jádro mělo kolem sebe izolaci. Následně vyvinuli přenosový systém, který byl schopný využívat multiplexní technologii, tedy vysílání na různých vlnových délkách.

Kdy se dočkáme vyšší rychlosti v domácnostech?

Těšíte se, až si na stránce pro měření rychlosti internetu naměříte rychlost v terabitech za sekundu? Tak rychle se toho ještě nedočkáme. Technologie, již zkoumají v Japonsku, bude využita zejména v průmyslovém přenosu dat na velké vzdálenosti, ne pro běžné domácnosti. V domácnosti bychom takové vysoké rychlosti ani nedokázali využít, většina z nás pro ně nemá dostatečně výkonná zařízení.

I to, co nabízí někteří poskytovatelé internetu, už je kolikrát příliš. Například Nej.cz poskytuje DSL rychlost až 500 Mb/s. Ta je pro člověka, který internet používá k běžné práci, vyhledávání informací a zábavě, opravdu vysoké číslo. Vždy hledáme kompromis mezi rychlostí a cenou. Za internetové připojení s rychlostí 319 Tb/s bychom se nejspíš nedoplatili.