tee-1685847_1280

Máte rádi spojení tradice a kvality? Pokud ano, máme pro vás jeden malý tip. Dopřejte si společně se svojí rodinou či známými čaj o páté! To už dávno není pouze výsadou anglických pánů a dam. Dopřát si jej může opravdu každý. Víte ovšem, kde se tento pojem vzal? A jakou historii má anglický čaj obecně? Pokud ne, pojďte se s námi podívat po stopách nápoje, který měnil historii!

Odkud vůbec čaj pochází? Abychom zjistili odpověď na tuto otázku, musíme hluboko do starověké Číny. Konkrétněji do roku 350, kdy se ve slovníku objevila první zmínka. V té době ovšem čaj sloužil jako léčivo a byl záležitostí pouze čínského dvora. Do lidových vrstev začal pronikat až kolem 7. století. Evropa si musela počkat dokonce až do 16. století. Konkrétně do roku 1560, kdy první čaj přivezly do portugalského Lisabonu obchodní lodě.

tea-2098456_1280

Čaj a Anglie

První vzorky se v anglických přístavech objevily až téměř o 100 let později, mezi léty 1652 – 1654. A místní lidé si je okamžitě zamilovali. Během krátké chvíle se čaj stal národním nápojem. Povedla se mu věc nevídaná, když sesadil z trůnu tolik oblíbené pivo. Tuto neotřesitelnou pozici si čaj udržel do současnosti, neboť Britové se mohou pochlubit největší spotřebou čaje na osobu. Ta činí 5k ročně. Trh Velká Británie vede i z pohledu dovozu.

A kdyže čaj ovlivnil chod historie? V době, kdy byla Amerika v rukou koloniální Anglie, uvalila Koruna na místní obyvatele neúnosně vysoké clo. To se samozřejmě setkalo s velkou nevolí, a 16. prosince 1773 došlo k organizovanému napadení anglických obchodních lodí americkými kolonisty. Ti byli dokonce převlečeni za indiány. Podařilo se jim zničit celý náklad, který činil 342 beden čaje. Tento moment znamenal začátek revoluce za americkou nezávislost.

Čaj o páté

Teď už víme, jak důležitou pozici zaujímá čaj v anglické historii. Můžeme si proto říci, jak si dopřát pravý nefalšovaný čaj o páté. Jako základ skvěle poslouží například čaj sir henry. Máte-li rádi spíše jemně nakyslou chuť, zkuste ovocný čaj sir henry. Servírujte jej společně s mlékem (ne smetanou!) a citrónem, nakrájeným na plátky.

Sir Henry Tea je pro tuto tradici jako stvořený!