seo-3007488_1920

O SEO se v posledních letech mluví snad neustále, minimálně tedy ve světě online podnikání. Jestliže stále nemáte jasno, co vlastně tato zkratka znamená, nebo jste úplně z jiné branže, ale chcete vědět, o co jde, čtěte dál. Máme tu super rychlý přehled základů.

SEO je zkratka z „search engine optimization“, což by se dalo přeložit jako optimalizace pro vyhledávače. Je to proces, pomocí nějž se snažte přesvědčit vyhledávače jako Google a Seznam, že by měly právě váš web zobrazovat na předních pozicích. Protože jak nejspíš víte ze své vlastní zkušenosti, jakmile začnete něco vyhledávat, málokdy se dostanete dále než na první stránku.

A jak se to tedy vlastně dělá, aby byl web na předních pozicích? Musíte se pustit do SEO webu. Konkrétně takhle:

Obsah hraje prim

Dříve stačilo vyplnit stránku příslušnými klíčovými slovy, dnes už je takové jednání nepatřičné. Vyhledávače jsou chytřejší a na přední místa staví stránky, které přináší skutečně zajímavý a jedinečný obsah.

Titulky mají svou roli

Dobrý nadpis článku či příspěvku zaujme nejen čtenáře, ale i vyhledávače. Neměl by být příliš dlouhý, ovšem musí vystihovat obsah.

Důležité je správné formátování

Pokud se trochu orientujete v HTML, pravděpodobně vám něco říkají pojmy jako nadpis H1, tučné písmo, kurzíva apod. Používat byste je měli s rozmyslem, například na nadpisy H1 vyhledávače hodně dbají.

Pozor na odkazy

Na co se vyhledávače hodně dívají, jsou odkazy, a to jak interní, tak z jiných webů. Nic se však nesmí přehánět a například situace, kdy vytvoříte „falešné“ podpůrné weby, abyste z nich odkazovali na svůj hlavní, je považována za tzv. black-hat techniku, která je proti pravidlům.

Nezapomínat na meta tagy

Meta tagy jsou HTML tagy, které sice návštěvník webu nevidí, ale vyhledávač si z nich vyčte mnoho užitečných informací. Stejně tak je potřeba vyplňovat alt popisky k obrázkům.

Rychlejší je lepší

Nikomu se nechce čekat, než se stránka načte, a rychlost načítání berou v úvahu i vyhledávače. Pozor na pomalé pluginy, obrovské obrázky apod. Google má skvělou službu Page Speed Service, která vám pomůže web optimalizovat, co se týče rychlosti.

Žádná diskriminace pro menší zařízení

Téměř polovina návštěvníků otevírá webové stránky z mobilních zařízení. Web se proto musí dobře zobrazovat nejen na stolních počítačích, ale i tabletech, smartphonech, čtečkách atd. Responzivní weby mají od vyhledávačů lepší hodnocení.

Výše uvedené informace jsou samozřejmě jen velmi lehkým a povrchním nastíněním toho, co všechno SEO obsahuje. Chcete-li být v optimalizaci úspěšní, budete si toho muset ještě hodně nastudovat a vyzkoušet. Nebo se prostě obrátíte na profesionály. Více informací včetně ceny za SEO od profesionálů najdete na http://www.seoconsult.cz/sluzby/optimalizace-pro-vyhledavace.