Hledáte nový pronájem bytu v Praze a trápí vás vysoké ceny i za malé garsonky? Prostě se s tím budete smířit, protože v dohledné době to nevypadá, že by se situace měla změnit. Čím to je a proč si majitelé bytů mohou účtovat takové částky?

Pronájem bytů je výhodným pasivním příjmem

Stačí jenom vlastnit byt a každý měsíc vám na účet přijdou peníze za pronájem. Je to příjemné a navíc jde o velmi dobrý způsob, jak investovat a uložit své finanční prostředky do něčeho, co vám velmi reálně může přinést zajímavé zisky. Moc dobře to ví i majitelé nemovitostí v Praze, kteří si mnou ruce díky současné situaci na realitním trhu. Ceny za pronájem totiž pořád lezou nahoru a vypadá to, že v dohledné době tomu nebude jinak. Na vině je několik faktorů, které se vzájemně podporují a ženou tak ceny nahoru. Vzhledem k velké poptávce to opravdu nevypadá, že by v budoucnu mělo dojít ke snížení.

Jednoduchá tržní pravidla

Realitní trh se řídí stejnými pravidly jako každý jiný trh. Platí, že čím větší poptávka, tím vyšší mohou být ceny. Nabídka dobrých a cenově výhodných pronájmů se kvůli velkému zájmu rychle ztenčuje a majitelé by byli sami proti sobě, kdyby ceny nezvýšili. A lidé jsou ochotni za to zaplatit, takže výsledkem jsou v podstatě obě spokojené strany, kdy si možná nájemníci občas povzdechnou, že před několika lety platili za stejný byt o několik tisíc méně. Jenže tak to prostě je.

Stále více lidí nemá peníze na pořízení vlastního bydlení

I ceny za byty k prodeji šly výrazně nahoru. Dnes už pod dva miliony téměř nic slušného neseženete. To může být pro řadu rodin problém, protože nemají tak velké úspory a nemohou si dovolit pořízení tak drahého bydlení. Tento finanční nedostatek se dá řešit pomocí hypotečního úvěru, ale i to je dnes složitější. Lidé si tak berou úvěry i bez důležitých finančních rezerv. To už samo o sobě zavání průšvihem.

Hůře dostupné hypotéky

Získání dobré hypotéky už není úplně jednoduché. Kvůli regulacím České národní banky už není možné dostat hypoteční úvěr na celou hodnotu nemovitosti, což znamená, že musíte mít vlastní úspory. Z nich musíte mimo jiné zaplatit také daň z nabytí nemovitosti. Celkové výdaje tak jsou poměrně vysoké. Navíc se plánují další omezení, jejichž cílem má být snížení množství vydávaných hypoték. Jde o to, že pro dosažení na hypotéku bude nutné splňovat více pravidel, jako je hlavně stabilní příjem o určité hodnotě v závislosti na požadovaném úvěru. Nové podmínky by tak opět měly zmírnit počet těch, kteří si budou moci pořídit vlastní bydlení, čímž se rozrostou řady potenciálních nájemníků. Přitom opravdu hodně bytů bylo financováno z hypotéky. Poptávka se opět zvýší a ceny zase porostou, protože nové byty se staví velmi pomalu.

Lukrativní lokality v Praze

Ceny za pronájem bytů v některých pražských lokalitách jsou vyšší než v okolí. Jde hlavně o oblíbené Vinohrady, Žižkov, Smíchov, Podolí a podobně. V některých lokalitách je zkrátka poptávka ještě vyšší, takže ceny jsou zde také na jiné úrovni. Buď se tedy smíříte s vyšší cenou, nebo budete déle dojíždět z některé z okolních a o kousek levnějších lokalit. V dnešním světě plném rostoucích cen je pro běžné lidi často velmi důležité udělat správný kompromis, díky kterému si poradí i se složitou situací, jakou jsou právě hodně vysoké ceny. Zatím to stále není nic, co by se nedalo zvládnout, ale pokud bude rostoucí trend pokračovat i nadále, nemuselo by to být úplně příjemné pro celou řadu domácností.

Méně nabídek, vyšší ceny

A tím se uzavírá spirála, která aktuálně jasně vede k rostoucím cenám nejenom za pronájmy nemovitostí, ale také za ceny pro samotný prodej. Pokud to bude tímto stylem pokračovat dále, vypadá to, že vlastní bydlení bude za chvíli ohromným luxusem.