Malachit je krásný, luxusní a zároveň i mocný drahokam, který má spoustu léčivých účinků. Z čeho se tento vzácný kámen skládá? Jaké jsou jeho přirozené chemické vlastnosti? Podle čeho poznáte kvalitní malachit? Odpovědi na dané otázky najdete v následujících řádcích.

Pokud jste někdy viděli malachit, potom víte, že se jedná o vskutku nádherný kámen. Malachit je minerál hydroxid uhličitanu měďnatého, který se v minulosti používal k výrobě kovové mědi. Minerál se přirozeně tvoří nad ložisky mědi hluboko v zemi, a proto na něj narazíte třeba v jeskyních, především pak uvnitř vápence spolu s dalšími minerály, jako jsou azurit, kalcit a oxidy železa. Malachitové náramky mají nápadnou zelenou barvu.

Odkud pochází kvalitní malachit?

V současné době většina malachitů pochází z Afriky. Zásoby, které byly v minulosti na Urale, vymizely, stejně tak už nejsou ani zásoby v Izraeli a Egyptě. Minerál se tedy těží v Demokratické republice Kongo, menší množství ve Francii, Austrálii a ve státě Arizona. Vzhledem k tomu, že zůstalo opravdu málo zdrojů tohoto minerálu, je malachit považován za vzácný drahokam. Používá se k výrobě šperků, přičemž jeho sytá barva ani na světle nevybledne.

Malachit má zvláštní prstence, jež se označují jako paví oko. Hodnota konkrétního kusu závisí na mnoha faktorech – kolik kroužků má, jak jsou viditelné a podobně. Čím větší je kus drahokamu, tím vyšší je jeho hodnota, neboť tím více kroužků bude viditelných.

Kde koupit malachitové náramky?

Jestliže chcete na rukou nosit specifické minerály, podívejte se do nabídky internetového obchodu Tiniana.cz, kde najdete kromě jiného i stříbrné náušnice – s pravou perlou, a to hned v několika provedeních. Působí elegantně a jsou vhodné na jakoukoliv příležitost. Obohaťte svou šperkovnici o další kousky.