Set mikrovlákno SAFARI - tmavě hnědá 150x200 cm, foto: RodinneBaleni.cz
Set mikrovlákno SAFARI – tmavě hnědá 150×200 cm, foto: RodinneBaleni.cz

Může být něco příjemnějšího než po dlouhém dni ulehnout do prachových peřin? To zjistíte v následujících odstavcích! Na dnešním trhu je k dostání obrovské množství různých typů přikrývek a polštářů. Jak dobře se vyspíte, záleží na tom, zda si vyberete ten pravý.

Peřina, jak ji znáte od babičky

Klasické peřiny jsou ještě stále nejznámější variantou přikrývek. Jak již název napovídá, jsou vyplněny peřím, nejčastěji kachním nebo husím. Peří je výborný tepelný izolant, a navíc dokáže pohlcovat vlhkost, což mnoho umělých materiálů nezvládne. Hřejivost přikrývky závisí na objemu peří, jímž je vycpána. Nejjemnější prachové peří pochází z husího hrudníku a umí nejlépe udržet přirozenou teplotu těla. Přikrývky a polštáře z peří mají velmi dlouhou životnost a nevadí jim ani časté praní, proto jsou dosud velmi vyhledávanou alternativou. Do domácnosti s alergiky však nejsou nejvhodnější, protože se v nich mohou držet roztoči.

Čím vším se můžete přikrýt

Zůstaneme-li u přírodních materiálů, ovčí vlna dnes zažívá nový boom. Že jste o tom ještě neslyšeli? Pokrývky z ovčí vlny výborně absorbují a odpařují pot, v zimě krásně hřejí a v létě pod nimi není příliš horko. Co je ale nejdůležitější, mají příznivý vliv na lidské zdraví. Alergikům nezpůsobují sebemenší potíže, a navíc lanolin obsažený v ovčí vlně zjemňuje pokožku. Mezi umělými materiály pro výrobu přikrývek a polštářů vede duté vlákno, které v sobě udrží nehybný vzduch, čímž nám poskytne tepelnou izolaci. Na rozdíl od těžkých duchen, na něž jste byli zvyklí v dětství, jsou takové pokrývky lehké, jemné, lze je často prát a snadno se skladují. Podle tvaru, položení a množství dutých vláken rozlišujeme přikrývky s různou hřejivostí. Hitem poslední doby jsou také luxusní přikrývky naplněné hedvábnými vlákny. Ty představují ideální variantu na léto, mají totiž chladivý efekt.

Peřinu doplňuje kvalitní polštář

U polštářů je výběr snad ještě větší než u pokrývek. Kromě již zmíněných materiálů můžete volit například polštáře z paměťové pěny, které se dokážou přizpůsobit tvaru hlavy a odpuzují roztoče. Zajímavou alternativou jsou také vodní vaky, které reagují na změny polohy hlavy při spánku. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv polštář, dbejte na to, aby poskytoval hlavě a krku dostatečnou oporu. Někteří nedají dopustit na menší polštářky, jimiž si hlavu podloží. Sehnat například povlak na polštářek 40×40 však může být někdy složité. Dostatečně velký výběr nejen povlaků na polštářky, ale také povlečení, prostěradel, ručníků a osušek vám nabídne e-shop Rodinnebaleni.cz. Vsaďte na tradiční českou výrobu a nebudete zklamáni!