Vlastníte firmu, jež se věnuje některé z činností, při které je třeba manipulovat s těžkými a nadrozměrnými břemeny? Nebo pracujete na pozici, kde se zabýváte i opatřováním potřebné techniky, a byl vám svěřen úkol zajistit stavební jeřáb? Pak je třeba nejprve se zorientovat v nabídce na tuzemském trhu a najít to nejlepší řešení. Stavebních jeřábů je totiž dostupná celá řada typů. A navíc se kromě zcela nových modelů dají pořídit i starší stroje, někdy je dokonce výhodné využít možnost pronájmu stavebního jeřábu.

Kde se stavební jeřáby využívají nejčastěji?

Stavební jeřáby se řadí mezi manipulační techniku. A jak již jejich název napovídá, nepostradatelné jsou zejména ve stavebnictví. Dokáží totiž během krátkého časového úseku přemístit materiál i do značných výšek, což je velkou výhodou zejména při stavbě vysokých budov a mostů. Stavební jeřáby ale běžně využívá i celá řada průmyslových podniků, neobejdou se bez nich ani těžební společnosti, logistická centra a mnozí dopravci. Ti je využívají k nakládání a vykládání velkokapacitních přepravních kontejnerů i některých nadměrných zásilek. Stavební jeřáby se využívají i v zemědělství, v opravnách a úložištích lodí a houseboatů a v mnoha dalších oblastech činnosti.

Jak vybrat ten pravý stavební jeřáb?

Stavební jeřáby se dle možností jejich využití dají rozdělit do tří základních skupin. S nejtěžšími břemeny zvládnou manipulovat mobilní jeřáby, které mají nosnost až 90 tun. Většina stavebních firem využívá přívěsné jeřáby, které obvykle zcela vyhovují jejich nárokům. S nákladem o váze až 8 tun si dokáží poradit minijeřáby. Jejich velkou výhodou je možnost využití ve vnitřních prostorách. Jsou vybaveny jak dieselovým, tak i elektro pohonem, mezi nimiž lze jednoduše přepínat. Dokáží tedy fungovat i bez hluku a emisí. Vždy také zvažte, zda bude stavební jeřáb využíván průběžně nebo jen po určitou dobu. V některých případech je totiž výhodnější stavební jeřáb pronajmout. Některé firmy také mohou upřednostnit namísto nového starší stavební jeřáb, jehož cena je nižší.