Nový iPhone přinesl řadu změn. Mezi ně patří i nutnost navštívit autorizovaný servis v případě, že se vám porouchá některá ze zmiňovaných součástek.

Servisovat iPhone je poměrně drahá záležitost. Tedy alespoň pokud zajdete do autorizovaných opraven, kde vám krom přirážky za originální náhradní díly připíšou i vysokou částku za práci. A pokud aktuálně vlastníte iPhone 12, počítejte s tím, že tyto částky budete muset platit.

Co Apple vlastně znemožní

Žádná vlastnoručně vyměněná baterie pro iPhone SE, LCD displej iPhone 7 servisovaný v neautorizované opravně, nebo oprava home button iPhone 7 plus svépomocí. Nejnovější mobilní telefony z dílny Apple udělali těmto praktikám přítrž. Po rozboru vnitřností se totiž zjistilo, že displej ani fotoaparát sami doma rozhodně nevyměníte za pomoci levné a neoriginální sady. Jde o tak složitou proceduru, kterou zřejmě nezvládne ani neautorizovaný servis.

Problémem není speciální šroubek. Na obranu některých vnitřností iPhonu 12 se tentokrát postavilo speciální lepidlo. Nový iPhone je totiž vodotěsnější a disponuje větší pevností než jeho předchůdci. Problém nebude ani tak při výměně předního skla. Velkou překážkou je především zadní kryt, kvůli kterému musíte telefon kompletně rozebrat.

Bez autorizovaného servisu to nepůjde

Apple jde se záměrem znemožnit neautorizovaným servisům jakékoliv zásahy do telefonu ještě dál. Podle dostupných informací totiž bude nutné při opravě nebo výměně fotoaparátu spustit cloudovou konfiguraci systému. A k té mají přístup pouze autorizované servisy. Takže nezáleží na tom, jestli provedete výměnu originálním nebo neoriginálním dílem. V obou případech budete potřebovat přístup ke cloudové konfiguraci, kam se rozhodně nedostanete.

Jestliže si tedy plánujete pořídit nejnovější iPhone, počítejte i s vyššími náklady na jeho opravu. V následujících měsících se možná objeví další možnost, jak tyto součástky vyměnit bez zásahu do cloudové konfigurace, to je ale zatím ve hvězdách.