Rozhodli jste se zabezpečit rodinné úspory a vložit je do zlata? Správná volba. Tato komodita vaše peníze uchová zcela spolehlivě, její hodnota totiž z dlouhodobého hlediska jenom roste, navíc je odolná vůči mnohým negativním vlivům. Máte-li v plánu ochránit peníze před inflací, zlato je jasnou volbou.

Když se rozhodnete nakoupit investiční zlato, je dobré tento krok neuspěchat. Nesnažte se nakoupit hned nyní, místo toho nějakou chvíli pečlivě sledujte vývoj na komoditní burze. Dlouhodobě cena zlata roste, avšak sem tam se objevují i výkyvy směrem dolů. To je ta správná příležitost pro nákup.

Rozhodněte se pro mince, nebo slitky

Obě varianty jsou rovnocenné, investiční zlato má pořád stejnou hodnotu, záleží pouze na tom, v jaké podobě ho kupujete. Mince mohou být zajímavější z hlediska designové stránky, patrioty potěší mince s národními motivy, milovníky přírody zase mince se zvířátky. Slitky jsou čisté, někomu však přesně tohle vyhovuje – není třeba dlouze přemýšlet nad motivem.

Spolehněte se na slitky švýcarské

Žádná česká mincovna nevyrábí investiční zlato ve formě slitků, máme pouze vlastní české mince. To však neznamená, že by se u nás slitky nedaly pořídit. V nabídce českých obchodníků se zlatem najdete nejčastěji slitky švýcarských rafinérií, což je vlastně dobrá zpráva. Právě švýcarské slitky jsou totiž celosvětově oblíbené, ceněné a uznávané, takže v budoucnu nebudete mít problém s jejich prodejem. Mimochodem, ani žádná slovenská mincovna nevyrábí slitky.

Srovnejte ceny mezi prodejci

Až si vyberete svou konkrétní minci nebo slitek, srovnejte jejich ceny mezi různými českými prodejci. Možná budete dost překvapení, protože rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší částkou kolikrát překračuje i 10 %. Srovnávání se tedy rozhodně vyplatí, jestliže nechcete zbytečně ochudit rodinný rozpočet.