Chcete si zajistit zajímavou náplň na dlouhé zimní večery? Nebo hledáte ten pravý dárek pro děti, kamarády nebo životního partnera? Tou pravou volbou by mohlo být puzzle. Skládačka sestávající z mnoha dílků dokáže skvěle vyplnit volný čas, navíc pomáhá rozvíjet jemnou motoriku, schopnost soustředění i představivost. A odměnou za trpělivou práci bude krásný obrázek, který je možné využít i jako originální výzdobu bytu.

Puzzle má za sebou dlouhou historii. Oblibu si získalo již v 18. století

Puzzle zná dnes v rozvinutých zemích světa každý do malých dětí až po seniory. Jen málokdo však ví, že puzzle původně sloužilo jako didaktická pomůcka. Úplně první puzzle vytvořil již v roce 1760 britský kartograf a rytec John Spilsbury. Jeho záměrem bylo usnadnit dětem i dospělým poznávání světa. Vytvořil proto mapu v podobě skládačky z dřevěných dílků. Název firmy „Puzzle“ se postupem času začal používat jako označení pro tento typ skládačky.

Původní puzzle bylo ze dřeva. Dnes se k jeho výrobě využívá hlavně lepenka

Puzzle Johna Spilsburyho bylo dřevěné, již dlouhou řadu let se však puzzle vyrábí z modernějších a lehčích materiálů. Záleží ovšem i na typu a cílové skupině. Dřevěná puzzle jsou dnes určena především nejmenším dětem, obvykle se skládají z několika málo dílků a slouží primárně jako pomůcka pro rozvíjení motoriky. Puzzle, která mají pomoci zahnat nudu a zajistit hodiny plné kvalitní zábavy, bývají nejčastěji zhotovena z lepenky. Ta je nejenom výrazně levnější než dřevo. Jejím velkým kladem je i skladnost a nízká hmotnost.

Jak se vyrábějí dnešní puzzle?

Výrobci na puzzle umisťují nejrůznější motivy a snaží se vytvořit opravdu širokou nabídku, ze které si vybere každý. Využívají fotografie, reprodukce obrazů známých mistrů, pohádkové motivy i moderní grafiku. Vytištěný obrázek je přilepen na lepenku a lisovací stroj poté zajistí rozdělení puzzle na jednotlivé dílky. Výrobci využívají různé technologické postupy. V některých firmách je proces zcela automatizovaný, jinde se ve velké míře využívá ruční práce. Jednotlivé kousky jsou po oddělení umístěny do obalu a připraveny na cestu do kamenných obchodů a skladů.

Proč se pustit do skládání puzzle?

Puzzle rozvíjí kognitivní myšlení a paměť

Při skládání puzzle se zapojuje logické i tvůrčí myšlení. Levá část mozku analyzuje situaci a řadí jednotlivé kousky do logických celků, pravá zase zajišťuje zapojení intuice a pomáhá vidět puzzle jako celek. Navíc se jedná i o skvělý trénink paměti. Puzzle proto může pomoci dětem s poruchami soustředění i seniorům, kteří si chtějí dlouho udržet svěží mysl a duševní kondici. Snižuje dokonce riziko vzniku demence či Alzheimerovy choroby.

Skvělý nástroj pro zdokonalení jemné motoriky

Čím více času lidé tráví ve společnosti počítače, tabletu a mobilního telefonu, o to méně rozvíjejí motorické schopnosti. To stále častěji způsobuje problémy zejména u dětí, které mnohdy kvůli interaktivní zábavě opomíjejí hračky. Puzzle může výrazně přispět k rozvoji potřebných dovedností.

Relaxace a kvalitní zábava

Puzzle je ideální zábavou, když se potřebujete uvolnit po náročném pracovním dni. Pomůže vám zbavit se stresu a přiměje tělo zvýšit produkci dopaminu. Budete mít radost z každého správně umístěného kousku a těšit se na výsledek. Navíc si odpočinou vaše oči, které bývají až příliš často u televize nebo monitoru vystaveny škodlivému záření.

Jaké puzzle vybrat?

Dnes snadno najdete puzzle s tím pravým motivem bez ohledu na to, zda jste milovníkem přírody, zvířat, rostlin, rychlých strojů nebo klasické malby. Mezi opravdu kvalitní produkty patří precizně zpracované puzzle Ravensburger. Zda si vyberete raději variantu s menším počtem dílků, nebo se pustíte do puzzle 5000, je jen na vás. A hledáte-li něco originálního, je pro vás to pravé puzzle 3D.