Nahradí kryptoměny běžné peníze?
Kryptoměny jsou pojmem, který se nese finančním světem již nějaký ten rok. Jejich vstup na současné trhy zamíchal kartami mnoha institucí a bankovních společností. Je vlastně vůbec reálné, aby kryptoměna nahradila stávající měny? A je to vlastně krok ke slibnější budoucnosti? Abychom si mohli zodpovědět tyto otázky, nahlédněme do historie a na vývoj měny celkově.
Začátky měny
Na počátku byl barterový obchod, který představoval výměnu zboží za zboží, podle toho, co zrovna bylo pro danou stranu hodnotné. Postupem času si ale lidé začali uvědomovat nedostatky barterového obchodu a snažili se celý proces zjednodušit. Začaly se razit mince jakožto uznávané platidlo. Později mělo každé území své vlastní mince, kterými se v dané oblasti mohlo platit. Jak rostla a klesala hodnota peněz, mince přestaly po čase dostačovat a v 17. století spatřily světlo světa první papírové bankovky v Evropě. Na konci tohoto století již bylo nutné, aby nad těmito platidly bylo dohlíženo. A tak vznikla první banka v Anglii.
Moderní doba
Svět se neustále rozvíjel a s ním i samotný obchod. Vznikly šeky, platební karty a s nástupem internetu také internetové bankovnictví. Měna opravdu ušla velký kus cesty. Z obchodu, který zpočátku probíhal z ruky do ruky, se posunula až na takovou úroveň, že je možné obchodovat s někým, kdo žije na druhém konci světa. Čas a technologie nejde zastavit a lze předpokládat, že časem se obchod znovu posune na novou úroveň. Největším kandidátem, který by měl nahradit běžné peníze, jsou právě kryptoměny. První kryptoměna, která vznikla, je bitcoin a od té doby se objevilo tisíce dalších, jako je litecoin, ethereum apod. Všechny o sobě daly již jednou vědět v roce 2017, kdy jejich hodnota vystřelila raketovou rychlostía celý svět se vrhnul kryptoměny dobývat. Dovolí však státy a bankovní systém, aby běžné peníze nahradila měna, kterou nemohou kontrolovat? Nechme se překvapit.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.