Snímek obrazovky 2017-08-15 v 10.07.32

Popularita manažerského vzdělávání v programu MBA stále stoupá. Ačkoliv se nejedná o akademický titul, nejedna firma ho v životopise vidí mnohem raději. Proto také stoupá počet škol, které tento program nabízí – ne všechny však mají stejnou kvalitu.

Zlepšení ve vlastním oboru

Prvním kritériem při výběru nejvhodnějšího studijního programu je zákonitě jeho zaměření. Protože titul MBA většinou chtějí získat již pracující lidé, kteří by své zkušenosti rádi podpořili novými vědomostmi a trochu se posunuli na kariérním žebříčku, správná specializace je zásadní. V České republice dnes můžete studovat pestré spektrum MBA programů od managementu všech typů přes bankovnictví, cestovní ruch, logistiku, účetnictví a mezinárodní vztahy až po informační technologie či obchodní právo.

Formát a délka studia

Jak bude probíhat samotné studium, to už je pouze na vás. Pokud máte čas být ve výuce fyzicky přítomni, prezenční či kombinovaná forma studia vám dá nejvíc. Právě titul MBA je ovšem skvělou volbou i pro ty, kteří musí trávit dny v práci nebo doma s dítětem. Spousta programů je totiž koncipována tak, že studujete online a pouze jednou či dvakrát za semestr se účastníte intenzivních seminářů. Některé školy nabízí večerní nebo víkendovou výuku. Různí se i délka studia – někde trvá rok, jinde dva nebo tři. Rádi byste začali hned a nečekali na září? Bez problémů najdete instituci, která vám to umožní.

Cena versus kvalita

Vzdělání, které neprobíhá na státních univerzitách, není levnou záležitostí. V sektoru MBA jsou mezi jednotlivými školami obrovské cenové rozdíly, přičemž nejdražší instituce od vás mohou vyžadovat i přes 200 000 Kč. Sáhnout po nejlevnější alternativě se ovšem většinou nevyplácí, hledejte proto veškerá pozitiva, která školy, o nichž uvažujete, nabízí. Až poté se rozhodněte, zda je cena úměrná nabídce. Hodně vám napoví zjištění, zda je škola členem CAMBAS (Asociace českých MBA škol). Neméně důležitý je lektorský tým – v mnoha MBA programech se setkáte se skutečnými špičkami ve svém oboru, od nichž načerpáte nejen teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti.

Pomoc s orientací

Bojíte se, abyste při hledání vhodné vzdělávací instituce něco nepřehlédli? Praktický srovnávač MBA vám pomůže zúžit výběr a vytipovat si ideální školu podle vámi zvolených kritérií.