Snad každý rodič to moc dobře zná. Dostat ratolest ven na čerstvý vzduch mnohdy představuje přímo nadlidský výkon. Děti nejraději a nejčastěji tráví svůj volný čas před obrazovkou počítače, televize nebo mobilního telefonu. To ovšem neprospívá jejich zdraví ani kondici. Jak je tedy vyhnat z pokojíčků a obýváků do přírody? Pořiďte jim ty správné hračky a bude po problému.

Rozpohybujte je

Pohyb by měl být přirozenou součástí života a tuto zásadu je třeba učit už malé děti. Tělesnou aktivitu by proto neměly vnímat jako něco nuceného nebo dokonce jako trest. Jak toho ale docílit? Ideální je, domluvit si s vaším potomkem určitá pravidla. Povolte mu například, že se může dívat půl hodiny na oblíbenou pohádku a potom půjdete společně na hodinu ven. A je úplně jedno, jestli se vydáte jenom na zahradu, vyrazíte na hřiště na prolézačky nebo k rybníku nakrmit kačeny. Chcete-li, aby si pohyb opravdu zamilovaly už jako malé, pořiďte jim odrážedla. Díky nim hravě zdolají i delší trasu a vůbec jim to nepřijde. Navíc se na něm snadno naučí dovednosti, které pak budou potřebovat při jízdě na tříkolce nebo na kole.

Nechte je tvořit

Děti milují, když mohou něco vytvářet vlastníma rukama, zabaví se při tom klidně i na dlouhé hodiny. Stačí se podívat, jak zaujatě, soustředěně a s jakým zápalem staví třeba hrady z písku. Nebo jak se hrnou do maminčiny kuchyně, aby jí tady pomohly s kuchtěním nejrůznějších dobrůtek. Avšak, zrovna tento prostor pro ně ukrývá řadu nebezpečí v podobě rozžhaveného sporáku či ostrých nožů. Pokud je tedy chcete udržet v bezpečí, ale zároveň neranit jejich křehkou citlivou dušičku, pořiďte jim dětskou kuchyňku s jejím vlastním vybavením. Uvidíte, že děti budou nadšené, vypadají totiž stejně jako ty opravdové. Nachází se v nich nejmodernější spotřebiče, mnohé dokonce vydávají reálné zvuky. Umístit je můžete jak do interiéru, tak i ven na zahradu, takže tady vaši malí šéfkuchaři mohou „úřadovat“ třeba při letním grilování. Tak, nechte je tvořit!