Kontaktní čočky se v posledních letech stávají čím dál tím oblíbenější náhradou dioptrických brýlí. Jejich velkou výhodou je to, že jsou umístěné přímo na oku, a tím zajišťují přirozené a nezkreslené vidění. Téměř nic neváží, jsou velmi pohodlné na nošení, nekloužou z nosu a nemlží se při přechodu z chladného do teplého prostředí. Také jsou velmi bezpečné při sportování. Boomem posledních let jsou pak kontaktní čočky dioptrické – barevné.

Jak vybírat čočky?

Před začátkem používání kontaktních čoček je vhodné navštívit očního specialistu a zkonzultovat s ním toto rozhodnutí. Nejde pouze o počet dioptrií, ale je také potřebné znát zakřivení oka, jeho průměr i ohniskovou vzdálenost. Vybírat si potom můžete podle délky použití čoček, nebo barevného odstínu.

Na trhu najdete několik variant:

· Jednorázové čočky – jak již z názvu vyplývá, tyto čočky se mění denně. Mohou být nošeny celý den, ale na noc musí být vyjmuty a druhý den nahrazeny novými. Je to uživatelsky výhodné, nepoužíváte žádné mycí roztoky, a přesto máte každé ráno k dispozici novou čistou čočku.

· 2týdenní čočky– nosí se 14 dní s přerušením na noc, některé modely se mohou používat 7 dní nepřetržitě.

· Měsíční čočky – jedná se o nejpoužívanější typ čoček, nabídka v této kategorii je nejširší. Zde je ale nutné dbát na správné hygienické zásady, aby nebyla do oka zanesena infekce.

· Barevné kontaktní čočky –kontaktní čočky dioptrické – barevné jsou běžné čočky se speciální barevnou vrstvou zapuštěnou uvnitř, proto jsou naprosto bezpečné. Umožňují zvýraznit či úplně změnit barvu očí. Doba použití je většinou stanovena na 3 měsíce od prvního použití. Na trhu jsou i kontaktní čočky nedioptrické – barevné pro ty, kteří vadou zraku netrpí, ale chtějí své oči zvýraznit či změnit.

Zásady pro správné nasazení a vyndání čoček

Před samotným nasazením čoček, ať už klasických, nebo barevných kontaktních čoček, je třeba si důkladně umýt ruce. Následně jemně vyjměte čočku z pouzdra a nasaďte na jedno i druhé oko. Vyměňte starý roztok za nový, nikdy jej nepoužívejte více dnů po sobě! I samotné pouzdro je třeba zhruba po 3 měsících vyměnit. Pouzdro musí být udržováno v čistotě, nemyjte jej nikdy vodou z kohoutku, vždy se musí používat speciální roztok. To platí i u samotných čoček. Po vyjmutí z oka je ihned umyjte roztokem a vložte do připraveného pouzdra. Dioptrické i nedioptrické kontaktní čočky barevné vyžadují stejnou péči. Čím déle totiž čočky používáte, tím se zvyšuje riziko zavlečení infekce do oka.

Při dodržení hygienických zásad a správném používání jsou kontaktní čočky pohodlné a velmi bezpečné. Díky barevným kontaktním čočkám si můžeme pohrát i s výrazem a barvou očí.