Ve strojírenství se nevyrábí jen výsledné produkty, ale zapotřebí jsou i vzory, aby byl jeden výrobek jako druhý. K tomu souží kalibry, což jsou porovnávací měřidla, která hodnotí vnější a vnitřní tvary.

Závitový kalibr – k čemu slouží?

Kalibry pomáhají kontrolovat, jestli rozměry zhotovených výrobků odpovídají stanoveným plánům. Jedná se o nejspolehlivější měřidla. Ne všude se totiž dostanete s metrem či pravítkem. 3D objekt těžko přeměříte ve všech otvorech. Kalibr je šablonou, kterou lehce přiložíte a hned zjistíte, jestli má produkt přesně dané parametry. Jak probíhá měření? Kalibr má dvě strany, jednu tzv. dobrou, druhou „zmetkovou“. Ta dobrá strana se musí vejít do otvoru, zmetková nikoli. Pokud je to naopak, rozměr je špatný a výrobek je taky zmetek. Je mnoho těchto nástrojů, nejčastěji se využívá závitový kalibr a válečkový kalibr. Práce se závitovým kalibrem je jednoduchá a rychlá. Můžete využít i kalibrační trny, rovněž závitové kalibrační kroužky a další příslušenství, aby bylo měření co nejpřesnější. Výhodou kalibrů je skutečnost, že se neopotřebují, tudíž nemění velikost nebo tvar. To je samozřejmě důležité, protože i minimální odchylka ve velikosti a tvaru má vliv na celý výrobek.

Jak pracuje kalibr válečkový?

Kalibr válečkový má o třetinu kratší zmetkovou část, vypadá jako takový oboustranný šroubek. Ta dobrá část válečkového kalibru musí opět projít dírou, zmetková nikoli. Ve strojírenství se používají i další druhy kalibrů, mohou být i ploché ve tvaru kužele, také lze vyhotovit nástroj podle vašeho přání, protože samozřejmě každý produkt má tvary jiné. Jen se podívejte na Nastroje.cz, kde mají spoustu výrobků pro oblast soustružení, závitování, vrtání nebo třeba frézování. Pokud tedy něco vyrábíte sériově, zde najdete své království.