girl-1246238_1280

K zdravému životnímu stylu zajisté patří i pohyb. Jistě jste slyšeli o józe, vyznáte se ale v jednotlivých stylech? Jaké jsou druhy jógy? Tradiční indické cvičení má velké množství odvětví, která jsou zaměřena na cviky v návaznosti na správné dýchání, přesné tradiční provedení nebo například těhotenství. Protože se ale zaměřujeme na hubnutí, přiblížíme si v tomto článku dynamické styly jógy, které jsou rychlejší a po nichž se hubne.

Ačkoliv si lidé často myslí, že cvičením jógy není možné zhubnout, existují druhy jógy, které jsou na formování postavy zaměřeny. Představme si dynamické styly jógy zaměřené na hubnutí:

Vinyása jóga

  • Základem Vinyása jógy je dokonalé sladění dechu a pohybu. Jednotlivé pozice jógy jsou tedy vždy doprovázeny nádechy a výdechy, a to v přesný okamžik. Během celého cvičení jsou základními kameny tohoto stylu dech a pozdrav slunci. Ačkoliv je Vinyása rychlejší, dá se cvičit i pomaleji. Pořádně se ale jistě zapotíte v obou případech.

Ashtanga Vinyasa jóga

  • Říká se, že Ashtanga Vinyasa jóga probouzí vnitřní oheň. Jednotlivé pozice totiž propojuje plynulý přechod, který současně s hlubokým dýcháním vytváří proud energie a zahřívá tělo, okysličuje orgány a uvolňuje toxiny. Při pravidelném cvičení Ashtangy se cílí především na lehkost a sílu těla a klidnou mysl. Ashtanga patří k nejnáročnějšímu druhu jógy, je tedy potřeba značné množství trpělivosti a pokory.

Power jóga

  • Power jóga využívá klidný, plynulý a vědomý pohyb rozvíjený v jednotlivých fázích dechu. Cvičením Power jógy se zaměříte na svaly břicha a pánevního dna, zároveň ale také na ovládání veškerého hlubokého svalstva stabilizačního systému. Při power józe nejde o meditační techniky, ale o výdržové pozice. Hlavní zaměření Power jógy se týká zlepšení koordinace, síly a snu mnoha žen – zdravé a efektivní hubnutí.

Hot jóga

  • Ve speciálně vyhřívaném sále na teplotu 38–42 stupňů Celsia cvičíme sestavu po sobě logicky navazujících ásan a několik dechových jógových cvičení. Pozice jsou sestavené tak, aby protáhly a posílily celé tělo. Hot yoga vychází z klasické hatha yogy, která obsahuje celkem 86 základních ásan, my cvičíme v základní sestavě 30 z nich a nezůstaneme jen u nich.