runners-635906_1280

Podzim, jako každý rok, je počátek období plného nemocí. Změny teplot blíže k nule a podceňování oblečení, nemocní lidé v okolí, to vše nahrává nemocem. Jak ale předejít nebo se těmto nemocem vyhnout? Někteří doplňují stravu umělými suplementy v podobě různých tablet s vitamíny. Jiní se zase nechávají očkovat. Co je ale nejlepší? Ne nadarmo se říká sportem ku zdraví a i v případě nemocí toto platí. Proto je dobré do svého života přidat pravidelnou fyzickou aktivitu.

Cvičením ku zdraví

Pravidelnou fyzickou aktivitou dochází k zatěžování organismu, na které tělo musí reagovat stejně jako na nemoc. Pokud dochází k takto pravidelné činnosti, schopnosti těla bránit se nepříznivým vnějším vlivům logicky narůstá. Je to naprosto stejné jako když cvičíte sval, s každým cvičením je odolnost svalu vůči zatížení větší a větší. Naopak neposiluje-li se takový sval ani výživové doplňky nepomohou neboť již při mírném zatížení pocítíte jeho slabost. Úplně stejné je toto i v případě imunitního systému, jehož součástí jsou i naše orgány a svaly, neposiluje-li se náš imunitní systém, jeho náchylnost k podlehnutí nejrůznějším nemocem se zvyšuje.

Jak začít cvičit

Pokud začínáte a doposud šla veškerá pohybová aktivita ve volném čase mimo vás je vhodné začít pozvolna. Prvních několik týdnů tělu trvá, než se nezvyklé zátěži přizpůsobí a zvykne si. Důležité je přetrvat i přes počáteční slabost a nutné zvýšené úsilí. Odměnou po takovém cvičení vám bude zlepšení vlastní fyzické kondice, větší chuť do života, uvolnění od starostí běžného života a menší náchylnost k nemocím.

Vhodná aktivita

Velmi vhodnými aktivitami jsou různá společná cvičení, protože obzvláště z počátku není jednoduché dodržet pravidelnost. Například při cvičení doma, když se vám nechce, tak chybí další motivace, proč se ke cvičení ten den ještě odhodlat. Společná cvičení lépe motivují k pravidelnosti, protože mají většinou pevně dané dny a časy konání, také rozvíjí společenské vztahy, lajcky řečeno napřiklad poklábosíte s kamarádkami. Další výhodou společného cvičení kterým může být například aerobik, zumba, spinning je, že vás donutí sáhnout si opravdu na maximum svých sil, protože musíte jít s davem.

Motivace

Dobrá fyzická kondice a zdraví je sice věc užitečná, ale jako motivace nepříliš hmatatelná nebo měřitelná. Dobrou motivací k pohybu pro vás může být nákup fitness oblečení, ve kterém se budete při cvičení cítit dobře. Další motivací mohou být i shozená kila a pevnější tělo. Velmi dobrou motivací bývá i vypracování cvičebního plánu odborníkem, který následně dodržujete a máte jistotu, že jste vedeni člověkem, který ví co dělá. Kromě plánu je dobré zapisovat si svojí aktivitu do deníku. Pokud některý den vynecháte, spíše vás prázdné políčko v deníčku tzv. nakopne další den následující políčko již zaplnit.