V dnešní době snad neexistuje nikdo, kdo by neslyšel o pojmu globálního oteplování a klimatické změně. Dokonce jde o procesy, které se nás už začínají přímo týkat kvůli letním vedrům v kombinaci se silnými bouřkami a celkově většími výkyvy počasí, než bývalo dříve běžné. Optimistické bohužel nejsou ani aktuální statistiky a tvrdá vědecká data, která dávají tušit, že lepší to jen tak nebude. A kde si zjišťovat relevantní informace o klimatu, když chcete být v obraze? To vám napoví například tento článek.

Klimatické změny jsou přirozené, ale globální oteplování je lidským dílem

V historii bylo již několik klimatických změn, kdy by se dalo říci, že se jedná o jakési cykly. Jenže globální oteplování způsobené lidskou činností s produkcí skleníkových plynů je značně uspíšený jev. V zásadě tak nejde o nic přirozeného.

Sledování ověřených zdrojů má smysl

V mnoha případech je jistě jednodušší přečíst krátký a z kontextu vytržený článek, který může být plný nepodložených tvrzení a spekulací. Pokud však chcete opravdu vědět, jaká je realita, vyplatí se hledat ověřené zdroje informací, které připravují odborníci v oboru. Díky tomu, že jde o stále více populární a důležité téma, i tady najdete přehledně a jasně zpracované stránky, jejichž procházení a čtení vám nezabere velké množství času. Výborným zdrojem je například stránka Fakta o klimatu. Jde o projekt připravený vědci a lidmi, kteří se zabývají zpracováním dat. Není tak žádným překvapením, že součástí jsou jasné statistiky nebo propočítané modely do budoucna.

Připravte se na budoucnost

Samozřejmě je stále potřeba hledat více ekologické způsoby života a průmyslu, ale zároveň je potřeba připravit se na to, že tenhle rozjetý vlak už nejde jen tak zastavit. Přesně to se dočtete ve známé eseji Deep Adaptation – A Map for Navigating Climate Tragedy. Klimatická změna je již nevyhnutelná a je jenom na nás, jak se s tím naučíme žít.